BLOG


beautiful-elderly-happiness-2050975-e1557747100451-1200x852.jpg

13 maja 2019 psychologia0

Radość jest jedną z podstawowych emocji 🙂 Wśród radosnych uczuć rozróżniamy takie jak: rozbawienie, zadowolenie, podekscytowanie, poczucie ulgi, ekstazę, dumę i wdzięczność, podobno można wyodrębnić około 16 różnych stanów emocjonalnych z tej grupy. Dlaczego podobno? Naukowcy badają pozytywne stany emocjonalne od niedawna. Wcześniej świat nauk psychologicznych skupiał się na patologii, zajmował się głównie tym co nie funkcjonuje i jest przyczyną ludzkiego cierpienia.

Czy uczucie radości jest naturalnym stanem każdego z nas ?

Nasz układ nerwowy ewoluuje już od ponad sześciuset milionów lat, a nasi przodkowie, by przetrwać musieli być skupieni na otaczających ich zagrożeniach. Emocją, która była wtedy bardzo potrzebna był lęk, który pomagał przetrwać, dawał sygnał do walki lub ucieczki.

Nasi przodkowie nie mogli beztrosko oddawać się przyjemności biegania po trawie i czerpania radości z tego faktu, musieli walczyć o przetrwanie i na tym głównie polegała ich egzystencja.

Dziś już nie musimy walczyć o przetrwanie, jednak w wyniku ewolucji nasz mózg zdecydowanie łatwiej skupia się na trudnych doświadczeniach i ich przeżywaniu, a wydarzenia radosne, pozytywne są stanami, które trwają zdecydowanie krócej od tych, o zabarwieniu negatywnym. Jak zauważa Rick Hanson w książce „Szczęśliwy mózg” trudne myśli przyczepiają się do nas niczym rzep, natomiast z myślami dobrymi jest jak z teflonową powierzchnią, nie jest im łatwo rozgościć się na dłużej w naszym umyśle.

Poczucie szczęścia i radość – dwa różne światy ?

Kolejnym aspektem, który warto zauważyć jest to, że żyjemy w micie szczęścia i tego, że ono stoi tuż za rogiem, trzeba je tylko złapać. Współczesna kultura podpowiada jak można je osiągnąć: wystarczy włączyć telewizor, czy popatrzeć na miejskie bilbordy, z każdej strony uśmiechają się do nas twarze „idealnych, szczęśliwych ludzi”, świat pop kultury chce abyśmy uwierzyli, że szczęście może być stałą częścią życia ….Współczesny świat zaprasza nas do tego byśmy zapomnieli o tym, że każdy z nas na różnych etapach życia będzie mierzył się z bolesnymi stratami i cierpieniem, które są naturalną częścią naszej egzystencji. Dlatego też radości, zadowolenia, ekscytacji nie można zamknąć w pudełku z myślą, że ten stan w sobie mam i te uczucia ze mną będą. Uczucia mają to do siebie, że się zmieniają, nie są na stałe przypisane do każdego z nas.

Jak pielęgnować uczucie radości w życiu?

Radość jest jedną z emocji, a emocje towarzyszą nam przez cały czas  jednak są jak pogoda – zmieniają się. Czy to możliwe, by radość gościła częściej w naszym życiu ? Jak ją pielęgnować?

  • Zabrzmi to banalnie ale… radość jest dostępna tu i teraz: wyjrzyj przez okno – być może zobaczysz beztrosko biegające psy, bawiące się radośnie dzieci lub słońce wychodzące zza chmur. Uśmiechnij się do siebie, uśmiechnij się do świata i…. zobacz, czy możesz pobyć z tym uczuciem dłużej.
  • Zbieraj pozytywne doświadczenia. W ciągu dnia, możesz prowadzić „dziennik dobrych wydarzeń”, możesz przed snem przywoływać wszystkie dobre doświadczenia, które danego dnia miały miejsce i to znowu mogą być małe, dobre wydarzenia : kubek ciepłej herbaty, miły sms od bliskiej osoby, dobra rozmowa.
  • Pielęgnuj dobry obraz własnej osoby, wybaczaj sobie drobne niepowodzenia, pielęgnuj wdzięczność do świata
  • Rozróżniaj i obserwuj emocje, które się w tobie pojawiają, kiedy będziesz umiał je dostrzegać będziesz mógł robić więcej miejsca dla tych emocji, które mają pozytywne zabarwienie.
  • Poznawaj siebie i swoje potrzeby: kiedy i z kim czujesz radość? Jak możesz sprawiać radość sobie i innym? Co sprawia, że czujesz się radosny?
  • Odkrywaj swoje wartości: co jest dla ciebie ważne w życiu? Jakie życie chciałbyś budować dla siebie? Jak chcesz żyć ? Pamiętaj, że świadomość własnych wartości może  być jak kompas, który poprowadzi Cię w stronę dobrego życia

 

Autorka: Agnieszka Mazurczak

 

Bibliografia

Andre, Ch., Jollien, A., Ricard, M. (2017). Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości. Warszawa: Czarna Owca

Ekman P., (2012). Emocje ujawnione. Gliwice: Helion

Hanson, R. (2018). Szczęśliwy mózg. Sopot: GWP


nastoletnia-depresja-1200x801.jpg

29 kwietnia 2019 dojrzewaniepsychologia0

Depresja jest poważną chorobą, która znacząco utrudnia ona funkcjonowanie. Jej objawy najczęściej pojawiają się już w okresie dorastania. Jest to szczególnie trudny i wrażliwy okres rozwojowy w życiu człowieka, w którym odpowiadamy sobie na pytania dotyczące wartości, tożsamości, dalszej drogi życiowej. Objawy depresji w tym czasie mogą poważnie wpływać na przyszłość chorego nastolatka – nie powinniśmy więc ignorować ich słowami „to przez hormony”, „jesteś za młody, żeby wiedzieć, czym są prawdziwe problemy”, „kiedy dorośniesz, zrozumiesz, czym jest cierpienie”.


bright-color-decoration-1161547-1200x800.jpg

Osoby pracujące w tzw. zawodach pomocowych czy rozwojowych, często należą do grupy, lubiącej zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Całe szczęście, gdyż wspierając innych nie należy zapomnieć o wspieraniu siebie oraz doskonalenia własnego warsztatu pracy. W myśl maksymy „człowiek uczy się przez całe życie” warto rozsądnie wybierać z możliwości, które oferuje nam bogaty rynek. Jedną z nich jest mentor-coaching dedykowany grupie zawodowej coachów.


pierwsza-wizyta-u-psychologa-gabinet-1200x899.jpg

30 marca 2019 psychologiastres0

Wokół gabinetu psychologa i pierwszej w nim wizyty powstało wiele błędnych przekonań. Część klientów jest przekonanych, że będzie się musiało położyć na kozetce. Inni wyobrażają sobie, że psycholog czyta w myślach i spodziewają się, iż on postawi im diagnozę, patrząc w oczy, nawet nie zaczynając rozmowy.

Kolejne osoby oczekują na początek serii testów, kwestionariuszy do wypełnienia i chcą w pierwszej kolejności znać ich wyniki. Bywa, że klient w napięciu czeka na eksperyment, który na nim zrobi psycholog. Osoby te myślą, że specjalista na przykład zrobi długą pauzę lub wyjdzie z gabinetu albo upuści długopis i będzie oczekiwał reakcji klienta. Po czym na podstawie tej jednej reakcji terapeuta będzie miał już o nas wyrobioną opinię.


53761879_655469741537901_1414203830014312448_n-1200x675.jpg

Wielu rodziców nastolatków zadaje sobie czasem pytanie: jak być rodzicem dorastającego człowieka i przetrwać? Niepokój i wątpliwości bywają podsycane przez otoczenie – w końcu trudno nie martwić się, słysząc komunikaty typu: No, teraz to da ci w kość, zobaczysz…

Trwamy więc w oczekiwaniu na najgorsze– które wcale nie musi nastąpić 😉


fairy-tale-1180921_1920-1200x765.jpg

Sen – czym on jest? Po co nam sen? Dlaczego nie możemy zasnąć? Jak stres wpływa na nasz sen? Jakie są konsekwencje niedoboru snu dla naszego codziennego życia? Jak i po co nasz mózg tworzy sny? Dlaczego częściej się budzimy w nocy, kiedy przechodzimy trudny czas? Która część mózgu powstrzymuje nas przed realizacją naszych szalonych pomysłów? Która faza snu jest najważniejsza? O czym może mówić Ci ilość i rodzaj Twoich snów? Dlaczego niektóre zwierzęta śpią połową mózgu? Jak to się dzieje, że się budzimy? Czy strategia “przesypiania się z problemem” działa?


children-1879907_1920-1200x800.jpg

Samoocena i poczucie własnej wartości są określeniami, które są ze sobą utożsamiane, stosowane są często zamiennie i mylone ze sobą. Tak naprawdę wiele je różni. Poczucie własnej wartości wiąże się z bezwarunkowym przyjęciem swojego istnienia. Jest to akceptacja siebie takim jakim się jest, ze swoimi wadami i zaletami. Samoocena jest oceną samego siebie, głównie w odniesieniu do innych osób. Jest oparta na porównywaniu i dążeniu do bycia lepszym.


emotions-371238_1920-1200x698.jpg

21 stycznia 2019 psychologia0

Towarzyszą nam praktycznie w każdej życiowej sytuacji, są z nami, czy sobie tego życzymy, czy nie. Emocje. Jest ich tylko kilka, jednak mamy często kłopot jak sobie z nimi radzić. Jakie są? Do podstawowych emocji należą: smutek, złość, wstręt, radość, zaskoczenie i strach.


close-up-composition-data-669986-1200x798.jpg

3 stycznia 2019 psychologiarozwój2

Przełom grudnia i stycznia zwykle jest dla nas czasem podsumowań i postanowień noworocznych. Pojawia się wtedy refleksja, dotycząca minionego roku, tego, co udało się zrealizować, a czego nie. Wracamy myślami do celów z początku ubiegłego roku i często uświadamiamy sobie, że wiele z nich zostało przez nas porzuconych. Rodzi się pytanie o wytrwałość i skuteczność naszego działania. Postanawiać czy nie?


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2018 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa