Stres przedślubny – to normalne. Nauczmy się radzić sobie z nim.

12 lipca 2024
pexels-anna-siracusa-1331181-2563495-1200x800.jpg

Ten wyjątkowy dzień – dzień Waszego ślubu – zbliża się wielkimi krokami, a Ciebie „łapie” przedślubny stres? To zrozumiałe! Chciałabym zaprosić Cię do przyjęcia perspektywy, z której pooglądasz swoje emocje z większą czułością i wyrozumiałością.

Zastanów się, co kryje się po drugiej stronie Twojego stresu – tam musi być coś bardzo ważnego dla Ciebie, coś, na czym wyjątkowo Ci zależy, czego chcesz chronić. Zauważ to.

Kiedy na czymś bardzo nam zależy, dążymy do tego, by tej wartości chronić. Czasem jednak podejmujemy w tym celu działania, które – jak się okazuje – wcale nam nie służą.

Nieużyteczne działania, które podejmujemy pod wpływem przedślubnego stresu

1. Zamartwianie się

Wybieganie myślami do przodu może być pomocne, gdy służy realizowanym przez nas celom. Jednak, gdy zaczynamy przewidywać czarne scenariusze i martwimy się o to, na co nie mamy wpływu lub piszemy mało prawdopodobne historie, napawające nas lękiem – to jest rodzaj „wybiegania do przodu”, które zupełnie nie służy. Pewnie chociaż raz zdarzyło Ci się pogrążyć się w myślach w stylu: „a co, jeśli…”, i wywoływanym przez nie lęku.

2. Pochłonięcie myślami i brak kontaktu z tym, co tu i teraz

Gdy jesteśmy nadmiernie pochłonięci myślami, nasza uwaga skierowana jest do wewnątrz – wówczas tracimy kontakt z tym, co na zewnątrz i przestajemy w pełni doświadczać tego, co tu i teraz. Poznasz, że dotyczy Cię to działanie po tym, że trudno jest Ci skoncentrować się na tym, co właśnie robisz, ponieważ myślami jesteś zupełnie gdzie indziej.

Powyższe zachowania zamiast chronić to, co dla Ciebie ważne – wręcz przeciwnie – utrudniają czerpanie w pełni z czasu przygotowań i oczekiwania na to wyjątkowe wydarzenie.

Jak możesz siebie wesprzeć, by czerpać z czasu przygotowań jak najwięcej radości

Pamiętasz, co stoi za Twoim stresem? Tam jest coś bardzo ważnego. Dlatego chcę zaproponować Ci parę prostych ćwiczeń, które pozwolą Ci wracać do “tu i teraz”, aby nie spędzić przygotowań na zamartwianiu. Pomogą one zredukować stres i w pełni czerpać z wyjątkowego czasu oczekiwania na ten niezwykle ważny dla Ciebie dzień ślubu.

Zwróć uwagę na to, co robi Twój umysł. Podczas zamartwiania się Twój umysł kieruje Cię ku przyszłości i tracisz kontakt z teraźniejszością, gdy zatapiasz się w swoich myślach, jesteś obecna/y bardziej w świecie wewnętrznym niż zewnętrznym. Jak zatem możesz sobie pomóc? Osadzając się w tym, co tu i teraz, czyli w tym, czego doświadczasz za pomocą zmysłów (w świecie zewnętrznym) i tym, co dzieje się w danym momencie (w teraźniejszości).

Praktyka czyni mistrza

Aby zyskać umiejętność bycia obecnym tu i teraz potrzeba ćwiczeń. To jak z nauką gry na gitarze – na początku musisz mocno skupiać się na tym, jak układasz swoje palce, aby wykonać dany chwyt, z czasem jednak przestajesz o tym myśleć, łapiesz za gitarę i po prostu grasz. Tak jest również z uważnością – dzięki wprowadzeniu do swojej codzienności prostych praktyk, możemy sprawić, że bycie uważną/ym wejdzie nam w krew”, a tym samym rzadziej będziemy dawać się pochłonąć nieprzyjemnym myślom i emocjom. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych ćwiczeń.

Uważność wobec codziennych czynności

Jest to ćwiczenie, które możesz wprowadzić do codziennej rutyny, by zapewnić sobie regularność w nauce uważności. Wybierz czynność, którą wykonujesz każdego dnia, taką jak np. mycie zębów, kąpiel, szykowanie sobie posiłku – która od dzisiaj będzie Twoją “uważną czynnością”. Niech będzie to chwila, w której angażujesz wszystkie swoje zmysły do doświadczania tego, co robisz. Przyglądaj się temu z zaciekawieniem.

Przykład

Jeżeli wybrałaś/eś np. prasowanie – możesz przypatrzeć się strukturze materiału, który prasujesz, zauważaj jak drobne zagniecenia, rozprostowują się pod wpływem ciepła, usłysz dźwięki, które wydaje Twoje żelazko, być może jesteś w stanie zauważyć dźwięk przesuwającego się po materiale żelazka. Poczuj jego ciężar, ciepło, które oddaje, czy może nawet parę skraplającą się na Twojej dłoni. Obserwuj z zaciekawieniem, czego doświadczasz za pomocą zmysłu wzroku, słuchu, węchu i dotyku.

Być może w czasie wykonywania takiej czynności będą rozpraszały cię różne myśli, to jest w porządku. Po prostu to uznaj, a później ponownie skup uwagę na wykonywanej czynności.

Zauważanie pięciu rzeczy

To ćwiczenie służy byciu obecnym tu i teraz. Możesz je wykonywać w różnych momentach dnia, szczególnie kiedy dostrzegasz, że pochłaniają Cię myśli i emocje.

Zatrzymaj się na chwilę niezależnie od tego, czy siedzisz, czy stoisz, poczuj ziemię pod swoimi stopami i rozejrzyj się dookoła. Zauważ pięć rzeczy które możesz zobaczyć i nazwij je w myślach lub na głos. Przysłuchuj się otoczeniu i zauważ pięć dźwięków, które możesz usłyszeć (możesz sam/a je wytworzyć). Nazwij je w myślach lub na głos. Zauważ pięć rzeczy, z którymi kontakt ma twoje ciało lub których możesz dotknąć. Może to być ubranie, oparcie fotela, podmuch powietrza na ciele, podłoga pod stopami, czy dowolny przedmiot, po który możesz sięgnąć. Teraz przez chwilę zauważaj to wszystko jednocześnie: to, co możesz zobaczyć, usłyszeć, powąchać, czego możesz dotknąć.

Gruntowanie się

To proste ćwiczenie pomoże Ci poczuć swoje ciało, a tym samym osadzi Cię w tym, co tu i teraz. Wykonuj je, gdy czujesz, że dajesz się pochłonąć swoim myślom lub emocjom.

1. Stań pewnie na podłodze.

2. Poczuj podłogę pod swoimi stopami, zauważ jak solidnie je podpiera.

3. Pokołysz się delikatnie, przenosząc ciężar ciała lub ugnij lekko kolana i poczuj, jak zmienia się siła nacisku stóp na podłogę.

4. Zauważ oś grawitacji, płynącą od czubka głowy przez kręgosłup aż do stóp i osadzającą cały Twój ciężar stabilnie na ziemi.

5. Rozejrzyj się dookoła i zauważ otoczenie – gdzie jesteś, co widzisz, co słyszysz.

 

Podsumowując, tym, co możesz zrobić dla siebie, aby w pełni czerpać z tego wyjątkowego czasu, jest praca nad byciem obecną/ym – tu i teraz. Przy pomocy krótkich ćwiczeń osadzisz się w rzeczywistości, co pomoże Ci poradzić sobie ze stresem, a gdy wprowadzisz praktykę uważności do swojej codzienności, po pewnym czasie zauważysz, że coraz rzadziej się zamartwiasz.

Autorka: Weronika Stachowiak

5/5 - (1 vote)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa