Poradnik psychologiczny dla nastolatków. Jak sobie pomóc?

10 stycznia 2022
poradnik-psychologiczny-dla-nastolatków-1200x900.jpg

Decyzja o umówieniu się na rozmowę z psychologiem bywa trudna, nawet jeżeli zmagasz się z emocjami, z którymi jest Ci trudno sobie poradzić. Niekiedy trzeba się do tej decyzji przygotować, w pewnym sensie się z nią oswoić. Dzisiaj chciałabym Cię zaprosić do sięgnięcia po książkę, która pozwoli Ci rozpocząć proces radzenia sobie z przytłaczającymi emocjami. Jej autor kieruje do Ciebie takie słowa:

Nastolatki przywykły do tego, że dorośli mówią im, co robić, i naprawdę nie potrzebują kolejnej książki, w której będzie jeszcze więcej poleceń. Ten poradnik ma ci pomóc przeżyć życie na twój własny sposób. Sprzymierzeńcem podczas lektury i korzystania z książki będzie twoje pragnienie niezależności w życiu. Znajdziesz tu pytania o to, na czym ci zależy, i słowa zachęty do odkrywania głębszej mądrości, którą nosisz w sobie. To ty musisz zdecydować, czy żyć własnym życiem, czy też zgodnie z myślami i uczuciami, które ci wpojono. (Steven C. Hayes)

Oferta: psycholog Poznań – zapraszamy do naszego gabinetu.

Poradnik psychologiczny dla nastolatków: co w nim znajdziesz?

To poradnik napisany w oparciu o założenia terapii akceptacji i zaangażowania (której nie musisz znać). Książka napisana jest prostym językiem, powstała ona z myślą o nastolatkach i dla nastolatków. Jej autorzy nie chcą zasypać Cię lawiną rozważań teoretycznych, chcą oni dać Ci proste, praktyczne narzędzia, które pozwolą Ci nauczyć się stawiać czoła życiowym wyzwaniom i odkryć, że wpadanie w pułapkę własnych myśli i uczuć nie jest jedyną drogą. Ćwiczenia, znajdujące się w książce to nie magiczne sztuczki ani psychologiczne triki, to proste, krótkie zadania, które regularnie wykonywane (bo jak wiemy – trening czyni mistrza) pomogą Ci opanować nowe umiejętności niezwykle przydatne w codziennym radzeniu sobie z trudnościami.

Mogą zainteresować Cię także:

Psychologia nastolatków: kluczowe umiejętności w radzeniu sobie z trudnościami

Autorzy poradnika wymieniają 4 umiejętności Uważnego Wojownika, który jak piszą, jest kimś: „kto poznał swój umysł, potrafi działać odważnie i stara się żyć zgodnie z własnymi wartościami”. Umiejętności te tworzą skrót GROM.

G – Głęboki oddech i wyciszanie się.

R – Rozpoznanie i obserwacja.

O – Odkrywanie własnych wartości lub odnoszenie się do nich.

M – Mądry wybór i podjęcie działania.

Wydają się być proste, być może myślisz sobie, że są zbyt proste, by mogły Ci pomóc. Dlatego pozwól, że krótko opowiem Ci o każdej z nich.

Głęboki oddech i wyciszanie się.

Autorzy zachęcają do tego, by pomyśleć o oddechu jak o kotwicy na statku, która pozwala pozostać mu na miejscu w trakcie burzy. Uważny oddech może być potężnym narzędziem pozwalających zachować równowagę i siłę, nawet wtedy gdy burza emocji stara się bujać Tobą jak statkiem.

Rozpoznanie i obserwacja.

To drugi krok zaraz po “zakotwiczeniu się” za pomocą głębokiego oddechu. Gdy już się wyciszysz, możesz skorzystać z umiejętności obserwacji, która pozwoli Ci rozpoznać, co właściwie myślisz i czujesz. Uważna obserwacja jest czymś innym niż rozmyślanie, wikłanie się w swoje myśli i uczucia. To umiejętność pomagająca nieco się od nich zdystansować tak, aby to nie one rządziły Twoimi działaniami i Twoim życiem. Przykład? Dzięki nim przekonasz się, że zwątpienie w siebie nie musi przeszkodzić Ci w rozwijaniu się, ani w nawiązywaniu i pielęgnowaniu przyjaźni, czy miłości.

Odkrywanie własnych wartości lub odnoszenie się do nich.

Te umiejętności mają pomóc Ci odpowiedzieć sobie na pytanie o to, na co chcesz przeznaczyć swoją energię. Odkrywanie własnych wartości to odnajdywanie tego, co jest dla Ciebie w życiu ważne, co ma największe znaczenie i jak chcesz się zachowywać – czy to wobec siebie, czy w relacjach z innymi ludźmi, a także wobec otaczającego Cię świata.

Mądry wybór i podjęcie działania.

Po dokonaniu tego odkrycia – odkrycia własnych wartości – musisz wybrać, które działania będą Cię w ich stronę prowadziły. Podjęcie zaangażowanego działania w tym kierunku niekiedy wymaga sporo odwagi, ponieważ jak piszą autorzy: “ robienie tego, na czym nam zależy, czasem wiąże się z koniecznością zmierzenia się z własnymi lękami”.

Oferta: Psycholog dla nastolatków

Podsumowanie

Zastanawiasz się, do czego przydadzą Ci się te umiejętności? Będąc Uważnym Wojownikiem zamiast uciekać przed życiowymi trudnościami, będziesz w stanie przystosowywać się do tego, co życie Ci przynosi. Ćwiczenie umiejętności GROM ma pomóc Ci przekonać się na własnej skórze, że choć każdy z nas miewa trudne myśli i uczucia, które przypływają i odpływają, to możesz nauczyć się robić dla nich przestrzeń i nie słuchać krytycznego umysłu, który mówi Ci, że sobie nie poradzisz, tylko działać nawet wtedy, gdy pojawia się w Tobie zwątpienie w samego siebie. Uczucia, które towarzyszą Ci każdego dnia, zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne, są całkowicie naturalne i – co więcej – są nierozerwalnie związane z tym, co dla Ciebie ważne. Od autorów poradnika dowiesz się, że: “dopóki kochasz i marzysz, dopóty będziesz czasem czuć smutek i niepewność”.

Autorka: Weronika Hyla

Louise Hayes, Ann Bailey, Joseph Ciarrochi, W pułapce myśli dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem, Gdańsk 2020

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts.
Click to show error

Error: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication.
Type: OAuthException
Subcode: 492
Solution: See here for how to solve this error

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl