O podstawowych potrzebach emocjonalnych i ich roli w niespokojnych czasach część pierwsza

21 października 2020
coronavirus-4939242_1920-1200x754.jpg

Potrzeby emocjonalne są uniwersalne dla całej ludzkości, niezależnie od płci, narodowości, kultury, czy czasu, w którym przyszło nam żyć.

Z perspektywy nurtu Terapii Schematów, wyróżniamy kilka podstawowych emocjonalnych  potrzeb są nimi:

  • Poczucie bezpieczeństwa i akceptacji
  • Autonomia i poczucie tożsamości
  • Potrzeba realistycznych granic i samokontrola
  • Możliwość wyrażania potrzeb i emocji
  • Spontaniczność i zabawa

 

Powyższe potrzeby towarzyszą nam od wczesnego dzieciństwa i w tym czasie odgrywają niezwykle ważną rolę. Zadaniem rodziców i opiekunów jest dbać o nie, być bezpieczną, przewidywalną przystanią dla dziecka, tak by miało warunki do tego by móc wyrażać siebie i być w pełni akceptowane.

Nasze dorosłe zdrowie emocjonalne zależy w dużej mierze od tego jakie mieliśmy wzorce: na ile nasi bliscy dawali nam poczucie akceptacji, pokazywali ważność spontanicznej zabawy, wyznaczali dobre granice,  czy szanowali nasze wybory. Dbałość o własne potrzeby, to szereg umiejętności, o których w dorosłym życiu warto pamiętać, mieć ich świadomość i uczyć się jak je pielęgnować.

Poczucie bezpieczeństwa

Przyjrzyjmy się dziś przez chwilę, pierwszej z wymienionych potrzeb jaką jest poczucie bezpieczeństwa i roli jaką odgrywa w dorosłym życiu. Dr Sue Johnson pisze o bezpiecznych więziach w ten sposób: „Czujący się bezpiecznie ludzie akceptują to, kim są i postrzegają siebie oraz innych jako osoby warte opieki i troski. Żyjąc w bezpiecznym związku jesteśmy pewniejsi siebie bardziej zrównoważeni, mamy poczucie własnej złożoności, ale i spójności”.

Możemy jednak zauważyć, że zdarzają się sytuacje zewnętrzne takie jak obecna, by nasze poczucie bezpieczeństwa zostało w mniejszy lub większy sposób zaburzone. Codziennie media dostarczają nam informacji o wirusie, którego nie znamy i któremu trudno zapobiec. Żyjemy zawieszeni między oczekiwaniem na skuteczny lek, czy szczepionkę, a niepokojem o życie i zdrowie własne i bliskich, często z widmem utraty pracy. Pośród lękowych głosów mamy również takie, które zaprzeczają istnieniu pandemii.

Obostrzenia, niemożność realizowania własnych pasji i informacje o ilości osób zakażonych sprawiają, że możemy odczuwać niepokój, lęk, irytację, złość. Wszystko to sprawia, że nasze poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane.

Lęk, a poczucie bezpieczeństwa w obecnym czasie – co możemy dla siebie zrobić?

Przede wszystkim należy uznać, że jeśli przeżywamy w obecnym momencie lęk, jest on naturalny. Świadczy o tym, że jesteśmy w sytuacji zagrożenia. Lęk ten może pomagać nam unikać ryzykownych kontaktów, dbać bardziej o zdrowie fizyczne, czy szukać bezpiecznych rozwiązań w obecnej sytuacji. Jakie mogą być dobre i adaptacyjne sposoby radzenia sobie z tym co nas obecnie spotyka?

 

  • Zauważaj ludzi wokół siebie i pamiętaj, że mimo maseczek, które w jakiś sposób oddzielają nas od świata możemy dawać sobie uśmiech, życzliwość i dobre słowo.
  • Wspieraj innych, korzystaj z empatii- nasz gatunek jest bez wątpienia najbardziej empatyczny na całej planecie 🙂  Czas pandemii jest niezwykle wymagający, ale pamiętajmy, że każdy z nas ma pokłady EMPATII, które możemy wykorzystywać, by wspierać się nawzajem.
  • Dbaj o relacje- dzięki dzisiejszej technologii, możemy być blisko osób, na którym nam zależy.
  • Nie rezygnuj z własnych pasji: sprawdź jak możesz je realizować w obecnym czasie.
  • Dbaj o swoje ciało, korzystaj z kontaktu z naturą, którą masz w zasięgu ręki.
  • Doświadczaj i sprawdzaj jak to jest być dla siebie, najlepszym przyjacielem, na którego każdy z nas zasługuje.

Niech podsumowaniem do Waszych własnych rozważań na temat realizacji potrzeb będzie fragment tego, jak o poczuciu bezpieczeństwa pięknie pisze Bessel Van Der Kolk w książce pod tytułem „Strach ucieleśniony”: „Przypuszczalnie najważniejszym pojedynczym aspektem zdrowia psychicznego jest zdolność do czucia się bezpiecznie w obecności innych ludzi; bezpieczne więzi to fundament życia, które uznajemy za satysfakcjonujące i mające znaczenie. Liczne, prowadzone na całym świecie badania reakcji na katastrofy wykazały, że wsparcie społeczne to najlepsza ochrona przed owładnięciem przez stres i traumę ( …).

Podstawową sprawą jest wzajemność: to, że jest się naprawdę zauważonym i słuchanym, uczucie, że ktoś ma nas w sercu i umyśle.”

Zamieszczone  w artykule cytaty pochodzą z następujących źródeł:

Johnson S., (2015). Sens miłości. Warszawa: Zielone Drzewo

Kolk B., (2018). Strach ucieleśniony. Warszawa: Czarna Owca

 

4/5 - (8 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Our psychological counseling center also offers services in English!In Pomocnia we support diversity, creating a space of acceptance and respect for every person, regardless of nationality, religion, sexual identity and other categories that divide us. Inclusiveness is a fundamental value at Pomocnia. You can feel safe with us - we don't judge our clients and are friendly to each person. Therefore, we welcome people from the LGBTQIA+ community, as well as followers of different religions, national minorities, expats living in Poland and all other people who need psychological support and psychotherapy in English or Polish.Our office staff will be happy to answer your questions, help you choose the right therapist and schedule an appointment. The office is available Monday-Friday from 12 p.m. to 5 p.m. Outside these hours - leave a text message or email, we will respond during business hours.☎ 795 795 202 lub 570 388 655💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Druga część artykułu Karoliny Arczewskiej o czynnikach leczących w psychoterapii Gestalt już w naszej czytelni! Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tekstem. 📖Link znajdziecie w komentarzach pod postem. 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Inkluzywność - podstawowa wartość Pomocni. Uważamy, że w niepowtarzalności każdego człowieka leży największa wartość. To właśnie dlatego, że się od siebie różnimy, możemy stawać się sobą i rozwijać nasz wyjątkowy potencjał. W Pomocni wspieramy różnorodność, tworząc przestrzeń akceptacji i szacunku dla każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia, narodowości, wyznania, tożsamości seksualnej i innych kategorii, które nas dzielą. Inkluzywność to w Pomocni fundamentalna wartość. Możesz czuć się u nas bezpiecznie - nie oceniamy naszych klientów i jesteśmy przyjaźni każdej osobie. Zapraszamy zatem osoby ze społeczności LGBTQIA+, jak i wyznawców różnych religii, mniejszości narodowe, ekspatów mieszkającym w Polsce i wszystkie inne osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego i psychoterapii. Pracownicy naszego sekretariatu chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą wybrać odpowiedniego terapeutę i umówić spotkanie. Sekretariat działa od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-17:00. Poza tymi godzinami zostaw SMSa lub maila, odpowiemy w godzinach pracy. :)☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa