Mały przewodnik po emocjach – część druga: a może by tak o radości?

13 maja 2019 0
beautiful-elderly-happiness-2050975-e1557747100451-1200x852.jpg

Radość jest jedną z podstawowych emocji 🙂 Wśród radosnych uczuć rozróżniamy takie jak: rozbawienie, zadowolenie, podekscytowanie, poczucie ulgi, ekstazę, dumę i wdzięczność, podobno można wyodrębnić około 16 różnych stanów emocjonalnych z tej grupy. Dlaczego podobno? Naukowcy badają pozytywne stany emocjonalne od niedawna. Wcześniej świat nauk psychologicznych skupiał się na patologii, zajmował się głównie tym co nie funkcjonuje i jest przyczyną ludzkiego cierpienia.

Czy uczucie radości jest naturalnym stanem każdego z nas ?

Nasz układ nerwowy ewoluuje już od ponad sześciuset milionów lat, a nasi przodkowie, by przetrwać musieli być skupieni na otaczających ich zagrożeniach. Emocją, która była wtedy bardzo potrzebna był lęk, który pomagał przetrwać, dawał sygnał do walki lub ucieczki.

Nasi przodkowie nie mogli beztrosko oddawać się przyjemności biegania po trawie i czerpania radości z tego faktu, musieli walczyć o przetrwanie i na tym głównie polegała ich egzystencja.

Dziś już nie musimy walczyć o przetrwanie, jednak w wyniku ewolucji nasz mózg zdecydowanie łatwiej skupia się na trudnych doświadczeniach i ich przeżywaniu, a wydarzenia radosne, pozytywne są stanami, które trwają zdecydowanie krócej od tych, o zabarwieniu negatywnym. Jak zauważa Rick Hanson w książce „Szczęśliwy mózg” trudne myśli przyczepiają się do nas niczym rzep, natomiast z myślami dobrymi jest jak z teflonową powierzchnią, nie jest im łatwo rozgościć się na dłużej w naszym umyśle.

Poczucie szczęścia i radość – dwa różne światy ?

Kolejnym aspektem, który warto zauważyć jest to, że żyjemy w micie szczęścia i tego, że ono stoi tuż za rogiem, trzeba je tylko złapać. Współczesna kultura podpowiada jak można je osiągnąć: wystarczy włączyć telewizor, czy popatrzeć na miejskie bilbordy, z każdej strony uśmiechają się do nas twarze „idealnych, szczęśliwych ludzi”, świat pop kultury chce abyśmy uwierzyli, że szczęście może być stałą częścią życia. Współczesny świat zaprasza nas do tego byśmy zapomnieli o tym, że każdy z nas na różnych etapach życia będzie mierzył się z bolesnymi stratami i cierpieniem, które są naturalną częścią naszej egzystencji. Dlatego też radości, zadowolenia, ekscytacji nie można zamknąć w pudełku z myślą, że ten stan w sobie mam i te uczucia ze mną będą. Uczucia mają to do siebie, że się zmieniają, nie są na stałe przypisane do każdego z nas.

Jak pielęgnować uczucie radości w życiu?

Radość jest jedną z emocji, a emocje towarzyszą nam przez cały czas  jednak są jak pogoda – zmieniają się. Czy to możliwe, by radość gościła częściej w naszym życiu ? Jak ją pielęgnować?

  • Zabrzmi to banalnie ale… radość jest dostępna tu i teraz: wyjrzyj przez okno – być może zobaczysz beztrosko biegające psy, bawiące się radośnie dzieci lub słońce wychodzące zza chmur. Uśmiechnij się do siebie, uśmiechnij się do świata i…. zobacz, czy możesz pobyć z tym uczuciem dłużej.
  • Zbieraj pozytywne doświadczenia. W ciągu dnia, możesz prowadzić „dziennik dobrych wydarzeń”, możesz przed snem przywoływać wszystkie dobre doświadczenia, które danego dnia miały miejsce i to znowu mogą być małe, dobre wydarzenia : kubek ciepłej herbaty, miły sms od bliskiej osoby, dobra rozmowa.
  • Pielęgnuj dobry obraz własnej osoby, wybaczaj sobie drobne niepowodzenia, pielęgnuj wdzięczność do świata
  • Rozróżniaj i obserwuj emocje, które się w tobie pojawiają, kiedy będziesz umiał je dostrzegać będziesz mógł robić więcej miejsca dla tych emocji, które mają pozytywne zabarwienie.
  • Poznawaj siebie i swoje potrzeby: kiedy i z kim czujesz radość? Jak możesz sprawiać radość sobie i innym? Co sprawia, że czujesz się radosny?
  • Odkrywaj swoje wartości: co jest dla ciebie ważne w życiu? Jakie życie chciałbyś budować dla siebie? Jak chcesz żyć ? Pamiętaj, że świadomość własnych wartości może  być jak kompas, który poprowadzi Cię w stronę dobrego życia

Autorka: psycholog Agnieszka Mazurczak

Bibliografia

Andre, Ch., Jollien, A., Ricard, M. (2017). Trzech przyjaciół w poszukiwaniu mądrości. Warszawa: Czarna Owca

Ekman P., (2012). Emocje ujawnione. Gliwice: Helion

Hanson, R. (2018). Szczęśliwy mózg. Sopot: GWP

5/5 - (5 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2023 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa