„Bądź grzeczny, bo dostaniesz rózgę!” – dlaczego nie warto straszyć dziecka Mikołajem?

29 listopada 2020
portrait-man-santa-claus-costume-with-luxurious-white-beard-santa-s-hat-red-costume-reading-letter-red-studio-background-with-gifts-1200x800.jpg

Grudzień za pasem! Za chwilę rozpoczynamy ostatni miesiąc w roku, który w dużej mierze skupia się wokół świętowania i prezentów. To wyjątkowy czas, na który czekają ludzie w każdym wieku. Ze względu na grudniowych bohaterów – Mikołaja czy Gwiazdora, szczególnie dzieci oczekują na święta, świąteczne upominki, a może i na spotkanie ze słynnym starszym brodatym panem w czerwonym ubraniu.

To też czas, w którym dorośli często wykorzystują świąteczny kontekst do egzekwowania od dzieci określonych zachowań. „Bądź grzeczny, bo dostaniesz rózgę!”, „Mikołaj nie przychodzi do niegrzecznych dzieci!”, „Nie zachowuj się w ten sposób, bo Gwiazdor patrzy i nie przyniesie ci prezentu!”. Czy ktoś z nas nie zna tych słów?

Dlaczego nie warto straszyć dziecka Mikołajem?

Po pierwsze, Mikołaj czy Gwiazdor to postaci, które z zasady powinny kojarzyć się ze spełnianiem marzeń, radością z obdarowywania, dobrocią czy życzliwością. Kiedy z jednej strony przekazujemy dziecku taki obraz, a z drugiej straszymy je jego osobą, godzimy w dziecięcy system wartości. Dziecko uczy się, że prezenty dostaje się za coś i trzeba na nie odpowiednio zasłużyć – nie chodzi o sprawienie komuś przyjemności. Czy właśnie to chcemy przekazać naszym dzieciom?

Po drugie, im bliżej Świąt (czy Mikołajek), tym częściej zdarza się wykorzystywać tego rodzaju groźby. Dziecko może pogubić się w skrajnych obrazach Świętego – niby dobrego, a jednak groźnego, a okres świąteczny może przeżywać w dużym stresie i napięciu. Część dzieci bardzo boi się spotkania z Mikołajem, a w okresie przedświątecznym może obniżyć się ich poziom poczucia bezpieczeństwa. Czy byłem wystarczająco grzeczny? Czy dostanę prezent? A przecież święta to czas bliskości, obecności z ważnymi osobami, wspólnej radości. Nie zapominajmy, co jest w tym czasie najważniejsze.

Po trzecie, nawet jeśli dziecko zmieni swoje zachowanie pod wpływem tego rodzaju groźby, raczej zrobi to tylko z chęci dostania prezentu. Nie zrozumie tego, co w jego zachowaniu było nieodpowiednie, a jego posłuszeństwo będzie chwilowe.

Po czwarte, kiedy dorosły złowrogo przestrzega dziecko przed Mikołajem, wpływa to bardzo niekorzystnie na relację z pociechą. Strach oddala nas od siebie, dziecko czuje, że coś może mu zagrażać i jednocześnie nie ma w tym obszarze wsparcia w dorosłym, bo przecież powołuje się on na tę słynną rózgę. Dlatego zamiast próbować wymusić tym sposobem określone zachowanie, lepiej skupić się na wzmacnianiu relacji – być blisko, rozmawiać z dzieckiem i towarzyszyć mu w przeżywanych przez nie trudnościach. Z pewnością przyniesie to więcej korzyści dla wszystkich.

Na koniec dzielę się jeszcze piękną książeczką pt.: „Milion miliardów świętych mikołajów” z wydawnictwa Dwie Siostry – to historia, która może zainspirować do wartościowej i karmiącej rozmowy z dzieckiem o Mikołaju (a raczej o milionie miliardów Mikołajów:)).

Autorka: Jagoda Jokś

 

 

 

4.7/5 - (4 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Our psychological counseling center also offers services in English!In Pomocnia we support diversity, creating a space of acceptance and respect for every person, regardless of nationality, religion, sexual identity and other categories that divide us. Inclusiveness is a fundamental value at Pomocnia. You can feel safe with us - we don't judge our clients and are friendly to each person. Therefore, we welcome people from the LGBTQIA+ community, as well as followers of different religions, national minorities, expats living in Poland and all other people who need psychological support and psychotherapy in English or Polish.Our office staff will be happy to answer your questions, help you choose the right therapist and schedule an appointment. The office is available Monday-Friday from 12 p.m. to 5 p.m. Outside these hours - leave a text message or email, we will respond during business hours.☎ 795 795 202 lub 570 388 655💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Druga część artykułu Karoliny Arczewskiej o czynnikach leczących w psychoterapii Gestalt już w naszej czytelni! Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tekstem. 📖Link znajdziecie w komentarzach pod postem. 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Inkluzywność - podstawowa wartość Pomocni. Uważamy, że w niepowtarzalności każdego człowieka leży największa wartość. To właśnie dlatego, że się od siebie różnimy, możemy stawać się sobą i rozwijać nasz wyjątkowy potencjał. W Pomocni wspieramy różnorodność, tworząc przestrzeń akceptacji i szacunku dla każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia, narodowości, wyznania, tożsamości seksualnej i innych kategorii, które nas dzielą. Inkluzywność to w Pomocni fundamentalna wartość. Możesz czuć się u nas bezpiecznie - nie oceniamy naszych klientów i jesteśmy przyjaźni każdej osobie. Zapraszamy zatem osoby ze społeczności LGBTQIA+, jak i wyznawców różnych religii, mniejszości narodowe, ekspatów mieszkającym w Polsce i wszystkie inne osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego i psychoterapii. Pracownicy naszego sekretariatu chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą wybrać odpowiedniego terapeutę i umówić spotkanie. Sekretariat działa od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-17:00. Poza tymi godzinami zostaw SMSa lub maila, odpowiemy w godzinach pracy. :)☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa