Zabierz swój układ nerwowy na spacer, czyli o znaczeniu ruchu dla zdrowia psychicznego

11 stycznia 2023
zdrowie-ukladu-nerwowego-1200x800.jpg

Czy wiesz, że nasz układ nerwowy wyewoluował do ruchu, a nie do wysiłków intelektualnych? Człowiek, aby przetrwać musiał się ruszać — polować, uciekać przed zwierzyną, uprawiać ziemię. To, czy potrafił liczyć, było kwestią drugorzędną. Przetrwamy, nie znając zasad dynamiki Newtona, ale czy przetrwamy, nie mogąc uciec w momencie, gdy zbliża się zagrożenie? Nie.

Mózg – centrum dowodzenia

Najważniejszym zadaniem mózgu jest utrzymać organizm przy życiu. Stanowi on centrum dowodzenia w naszym ciele, które — jeśli tylko nie zostanie uszkodzone — nigdy się nie myli. Często można spotkać się z tezą, że wykorzystujemy jedynie parę procent możliwości mózgu, co jest prawdą, jeśli myślimy o tej części zarządzanej przez świadomość. Jednak autonomiczny (wegetatywny) układ nerwowy nigdy nie śpi — pracuje na pełnych obrotach, regulując procesy zachodzące w ciele oraz reagując na doświadczane przez nas emocje. Odpowiada on za dostarczanie impulsów nerwowych z mózgu do narządów wewnętrznych i uruchamianie reakcji niezależnych od naszej woli.

Dla tej części układu nerwowego nie istnieje ani czas, ani inni ludzie. Co to znaczy? Ma on dostęp do danych wspólnych dla gatunku ludzkiego oraz danych zapisanych w historii rodziny, a rozwiązania problemu szukać może tylko w Tobie — w Twoim ciele. Tak np. przeżywany przez Ciebie niepokój związany z trudną sytuacją bliskiej osoby dla mózgu jest Twoim własnym problemem. Natomiast gdy przeżywana sytuacja stresowa zagraża realizowaniu przez mózg jego podstawowych funkcji, napięcie sprowadzone zostaje na poziom fizyczny i dekodowane jest w konkretnym narządzie. Prawdopodobnie wskutek stresu doświadczyłaś/łeś kiedyś bólu czy napięcia w np. w okolicy szyi i barków — Twój układ nerwowy zrobił Ci „przysługę”, przenosząc napięcie do ciała, aby móc dalej realizować swoje podstawowe funkcje. Niezwykle ważne jest zatem, aby pamiętać, że nasz układ nerwowy potrzebuje regulacji, by po doświadczanych przeciążeniach, móc wracać do równowagi.

Ruch – narzędzie przywracające harmonię

Twój układ nerwowy potrzebuje się regulować, a Ty możesz mu w tym pomóc! Jeśli wydarzyło się coś, co potrzebujesz zmetabolizować — sięgnij po ruch, a Twój układ nerwowy będzie w siódmym niebie i z pewnością Ci się odwdzięczy. Regulacja potrzebna jest nie tylko po tym, co obciążające w znaczeniu “trudne” i “przykre”. Obciążające może być nawet przesympatyczne spotkanie w gronie znajomych — po nim Twój układ nerwowy ze względu na liczbę i intensywność bodźców może potrzebować przestrzeni na powrót do równowagi. Pamiętajmy, że jest on na posterunku cały czas. Wyobraź sobie, że idziesz zatłoczoną ulicą, którą już dobrze znasz. Idziesz zamyślona/ny, niby nie zauważając hałasu dookoła i przejeżdżających samochodów. Bez namysłu mijasz kolejne ulice, przechodzisz przez skrzyżowania jakby automatycznie, pewnie nawet nie zwracasz uwagi na mijanych ludzi, ale Twój układ nerwowy cały czas czuwa. On rejestruje to, co się dzieje dookoła, jest w gotowości, aby, jeśli to będzie konieczne, wszcząć alarm. Może doświadczasz czasem zmęczenia, przeciążenia, ale trudno Ci powiedzieć skąd ono się wzięło. Przypomnij sobie wtedy ten obraz — poruszania się zatłoczoną ulicą. Niby nic “złego” czy “trudnego” się nie wydarzyło, ale Twój układ nerwowy sporo się napracował i potrzebuje teraz wrócić do równowagi.

Dobrze jest żyć w zgodzie z układem nerwowym. Z punktu widzenia ewolucji poza ruchem cała reszta jest zbędnym dodatkiem. Bez zaspokojenia tej bazalnej potrzeby układu nerwowego, pozostałe funkcje działają “gorzej”. Gdy za dużo jest mobilizacji a za mało czasu na regeneracje, układ nerwowy wysyła Ci ostrzeżenia, to może być np. przeziębienie, epizodyczna bezsenność lub zaburzenia łaknienia — innymi słowy, to co wskazuje, że Twój układ nerwowy nie dostał wystarczająco dużo czasu na wyregulowanie się. Gdy przeoczysz te ostrzeżenia, układ nerwowy będzie szukał innych sposobów, aby Cię zatrzymać. Odpowiedzią na przeoczone sygnały ostrzegawcze (o tym, że Twój układ nerwowy potrzebuje więcej przestrzeni na powrót do równowagi) mogą być wszelkiego rodzaju zaburzenia jako efekt długotrwałego rozregulowania układu nerwowego.

Co możesz zrobić dla swojego układu nerwowego?

Warto wyzwania intelektualne poprzedzić ruchem. Nasz układ nerwowy lubi ruch, powoduje on, że mózg się pobudza, reguluje — pracują wówczas obie strony naszego ciała, a więc krzyżują się ścieżki w naszym mózgu, gdy np. podczas spaceru machamy rękoma. Zatem jeżeli czeka Cię wyzwanie, trudny dzień, albo taki dzień masz za sobą — zrób coś dla swojego układu nerwowego. Mowa tu nie o opresyjnym ruchu, a o miłości do ciała w postaci codziennych decyzji — czy przejdziesz się na spacer z psem, zamiast jedynie schodzić z nim na podwórko; czy wracając po całym dniu do domu, dasz sobie chwilę na rozciągnięcie zmęczonego ciała zamiast kłaść się od razu do łóżka; czy wracając do domu po zajęciach/pracy wysiądziesz dwa przystanki wcześniej, aby dać sobie chwilę na regulację. Bądźmy życzliwi dla swojego ciała.

 

Autorka: Weronika Stachowiak

4.9/5 - (11 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Our psychological counseling center also offers services in English!In Pomocnia we support diversity, creating a space of acceptance and respect for every person, regardless of nationality, religion, sexual identity and other categories that divide us. Inclusiveness is a fundamental value at Pomocnia. You can feel safe with us - we don't judge our clients and are friendly to each person. Therefore, we welcome people from the LGBTQIA+ community, as well as followers of different religions, national minorities, expats living in Poland and all other people who need psychological support and psychotherapy in English or Polish.Our office staff will be happy to answer your questions, help you choose the right therapist and schedule an appointment. The office is available Monday-Friday from 12 p.m. to 5 p.m. Outside these hours - leave a text message or email, we will respond during business hours.☎ 795 795 202 lub 570 388 655💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Druga część artykułu Karoliny Arczewskiej o czynnikach leczących w psychoterapii Gestalt już w naszej czytelni! Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tekstem. 📖Link znajdziecie w komentarzach pod postem. 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Inkluzywność - podstawowa wartość Pomocni. Uważamy, że w niepowtarzalności każdego człowieka leży największa wartość. To właśnie dlatego, że się od siebie różnimy, możemy stawać się sobą i rozwijać nasz wyjątkowy potencjał. W Pomocni wspieramy różnorodność, tworząc przestrzeń akceptacji i szacunku dla każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia, narodowości, wyznania, tożsamości seksualnej i innych kategorii, które nas dzielą. Inkluzywność to w Pomocni fundamentalna wartość. Możesz czuć się u nas bezpiecznie - nie oceniamy naszych klientów i jesteśmy przyjaźni każdej osobie. Zapraszamy zatem osoby ze społeczności LGBTQIA+, jak i wyznawców różnych religii, mniejszości narodowe, ekspatów mieszkającym w Polsce i wszystkie inne osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego i psychoterapii. Pracownicy naszego sekretariatu chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą wybrać odpowiedniego terapeutę i umówić spotkanie. Sekretariat działa od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-17:00. Poza tymi godzinami zostaw SMSa lub maila, odpowiemy w godzinach pracy. :)☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa