Psychologia zdrowia: pożegnaj wagę i żyj pełnią życia!

16 grudnia 2019
IMG_7429.jpeg

Temat diety i wyglądu jest widoczny na każdym informacyjnym portalu, codziennie zasypywani jesteśmy informacjami co jeść, a czego nie, ile kroków dziennie sprzyja dobrej kondycji, czy na przykład, to jak się ubierać, by ukryć zbędne kilogramy.

„Zachwyć bliskich na święta…Schudnij!”

„Zgub pięć kilogramów jeszcze przed Sylwestrem! Bądź piękna i szczupła w karnawale.”

„Jak schudnąć do wakacji?”

„X schudła”

„B bardzo schudła”

„C znowu przytył”

– to ironiczny skrót na temat tego, jak świat mediów karmi nas tematem wagi.

Nauczono nas, że kilogramy się „gubi”- trochę tak, jakby to był krótki, zupełnie nieświadomy proces. Być może dlatego, że często w życiu skupiamy się na celach i na efekcie – nie na drodze, którą trzeba przejść. Pokazuje się nam, temat wizerunku, dbania o wagę jako kolejne zadanie na liście do odhaczenia. Wybierasz dietę, dodajesz ruch i wygląda, że to wszystko, by osiągnąć sukces- czy tak jest? Osoby, które zmagały lub zmagają się ze swoją wagą wiedzą doskonale, że nie ma prostych przepisów.

Oferta: psycholog Poznań – zapraszamy do naszego gabinetu.

Psychologia a odchudzanie

Kilka miesięcy temu na rynku książek z dziedziny Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT) pojawiła się bardzo ciekawa pozycja. Książka nosi tytuł „Pożegnaj wagę”. Jej autorzy, przedstawiają siedmiotygodniowy plan nie tylko pracy nad ciałem, ale przede wszystkim nad naszymi myślami i emocjami związanymi z wagą, a pytanie: „Ile kilogramów chcesz zrzucić?”– zamieniają na: „Jakim życiem chcesz żyć?”, „Co oznacza dla Ciebie mieć pełne i dobre życie?” Autorzy zachęcają, by nie patrzeć na swoją wagę jak na wroga, którego w końcu trzeba pokonać, czy jak na problem, który trzeba rozwiązać, ale pomagają spojrzeć na siebie całościowo, z otwartością i akceptacją.

Dzięki książce „Pożegnaj wagę”, będziesz mógł przyjrzeć się temu jaką funkcję pełni jedzenie w Twoim życiu: czy pomaga radzić sobie z bólem emocjonalnym, czy objadanie jest pocieszycielem, a może ucieczką przed sobą, możesz się również nauczyć odróżniać uczucie głodu, od nawyków żywieniowych, które nie do końca Tobie służą. Autorzy książki nie dają prostej recepty, pokazują z czym tak naprawdę zmagamy się „walcząc” o „ idealną wagę”, pokazują, że trzeba spojrzeć nieco ponad kilogramy, które chcemy zrzucić, co oznacza przyjrzenie się własnym myślom i emocjom i że to tutaj zaczyna się praca. Uczą jak możesz wyjść poza krytykujący umysł i zachęcają do tego byś wewnętrznego krytyka zamienił na wewnętrznego przyjaciela. Autorzy skupiają się również na trudnych emocjach, których często nie chcemy mieć i dlatego ich unikamy, zachęcają do spotkania się z nimi, przyjrzenia się, uczą obserwacji stanów emocjonalnych.

Książka  jest pisana sercem, w duchu ACT, znajdziesz w  niej też niezwykle dużo przykładów popartych badaniami, między innymi o tym, że nasz mózg podejmuje około dwustu decyzji dziennie dotyczących jedzenia! Autorzy pokazują również jak bardzo nasz umysł daje się nabrać opakowaniu, nazwie, czy jak zaniża dawkę zjedzonych kalorii. I jak to w Terapii Akceptacji i Zaangażowania jest, wychodzimy dalej, poza nasz neurotyczny, rozwiązujący problemy umysł. Autorzy stawiają pytania, które mocno wychodzą poza poradnikowy schemat, a mianowicie: jak spadek wagi polepszy Twój stan zdrowia i pozwoli zadbać o Twoje relacje bliższe i dalsze? Jak lepszy stan zdrowia pozwoli cieszyć się życiem i odczuwać radość?

Trudne myśli na temat wagi

Podczas siedmiotygodniowego modelu pracy, który biorę ze sobą na dłużej – uważam, że program stworzony przez autorów jest programem na całe życie – możesz przyjrzeć się swoim myślom na temat wagi i zobaczyć, jak długo z nimi jesteś? W książce twórcy programu zawarli konkretne ćwiczenia, które pomogą Tobie poradzić sobie z trudnymi myślami na temat wagi, z którymi chodzisz być może od dziecka? Kolejną częścią programu jest krok w stronę skupiania uwagi i przyjrzenia się gdzie wędruje Twój umysł – jest w teraźniejszości? Przyszłości? A może przeszłości? Autorzy programu pokażą Tobie jak skontaktować się z chwilą obecną, a jednocześnie pozwolą skupić się na tym, że możesz dać sobie łagodność i nie być dla siebie najbardziej krytycznym głosem na świecie.

Ważnym aspektem książki jest fakt, że jest pisana przez praktyków, jej autorzy to wybitne postaci nurtu Terapii Akceptacji i Zaangażowania i jednocześnie osoby, które zmagały się z tematem wagi w swoim życiu – każdy z autorów przedstawia swoją ścieżkę odnajdywania się w swoim ciele, z własnymi frustracjami i niepowodzeniami. Zanim podejmiesz kolejne wyzwanie w stylu „ od jutra się odchudzam” albo „do wakacji mam mieć pięć kilogramów mniej”, sięgnij po tę lekturę i zobacz co możesz zrobić, by móc żyć zdrowym, pełnym, wartościowym życiem.

Bibliografia:

Ciarrochi, J., Bailey A., Harris R. (2019). Pożegnaj wagę. Sopot: GWP

Autorka: psycholog Agnieszka Mazurczak

4.7/5 - (7 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa