O „Czułej Przewodniczce” Natalii de Barbaro

24 lutego 2021

Na książkę Natalii de Barbaro czekałam od momentu, gdy przeczytałam jej pierwsze felietony w „Wysokich Obcasach”. Nie zawiodłam się: „Czuła przewodniczka”, to wspaniała lektura, którą miałam ochotę przeczytać w jeden wieczór wiedząc, że to niemożliwe, ponieważ to jedna z tych książek, do której z pewnością będę wracać w różnych momentach moich duchowych wędrówek.

Natalia de Barbaro staje się Czułą Przewodniczką dla każdej kobiety, która wybiera się w podróż do swojego wnętrza, na dowód tego pisze: „Chcę wziąć twoją dłoń w swoje dłonie. Napisać o tym co pomaga”. Jednocześnie jesteśmy świadkami tego jak autorka buduje relację ze sobą i o tym, że jest to proces na całe życie, z potknięciami, niespodziewanymi wywrotkami i zwrotami akcji.

Istotnym wątkiem książki jest przedstawienie różnych części, które nosimy w sobie, dla których „jesteśmy domem”, które gościmy w sobie i chętnie przedstawiamy światu, są w nas oczywiście takie kawałki, które skrzętnie przed nim chowamy. Bardzo często wykształciły się one w nas, w wyniku procesów kulturowych, rodziny pochodzenia, środowiska (szkoły, miejsca pracy). W literaturze rozwojowej, czy w wielu nurtach terapeutycznych znajdziecie przeróżną nomenklaturę dla tych części, a Natalia de Barbaro nadaje im swoje imiona. Trudne ogniwa, które możemy znaleźć w sobie to Królowa Śniegu, odcięta od własnych uczuć i całej swej wrażliwości, kolejna to Męczennica, która rezygnuje z siebie nie pozwalając sobie na radość, szczęście w życiu, poświęcająca się, wzbudzająca w bliskich poczucie winy jest i Potulna, to ta która mówiąc często „tak” światu jednocześnie mówiąc „nie” sobie. To oczywiście niejedyne wewnętrzne postaci, które są bohaterkami książki i często nas samych, jest ich więcej.

To co ze mną mocno rezonuje to poruszony w książce temat wewnętrznej lojalności.

„Lojalność, wierność wobec siebie samej-to znaczy wobec wszystkich części mnie, szczególnie tych, które same o siebie, bez mojego serdecznego spojrzenia, nie zadbają (…) Zaczęłam to robić-przyglądać się tej strukturze, rozmawiać z nią. Nazwałam ja Zwierzątkiem. „Czego potrzebujesz, Zwierzątko?”, pytam, a ono zawsze prosi o coś, co mogę mu dać, i nigdy nie prosi o coś głupiego. Nie chce drogich ciuchów, nie chce siedzieć godzinami na Facebooku, nie chce się obżerać-nie chce żadnej z tych rzeczy, które nierzadko robię, kiedy je zagłuszam (de Barbaro, 2021)

Książka jest bardzo osobista, napisana czułym językiem (jednak śpieszę podkreślić, że nie jest to język cukierkowo-lukrowy).

To również lektura, w której osobiste historie przeplatane są badaniami, cytatami z książek badaczy ludzkich serc i dusz, które warto poznać na własnej ścieżce rozwoju jak: Brené Brown, Gabor Maté, czy Marion Woodman.

Każda z nas ma w sobie Czułą Przewodniczkę, nieważne w jakim jesteś wieku, na jakim etapie życiowej wędrówki, wystarczy, że z miłością zaczniesz wsłuchiwać się w siebie, a odnajdziesz ścieżkę do niej.

Czytaj także: Twoje ciało mówi do Ciebie. Wstęp: odbieranie sygnałów płynących z ciała, psychoterapia indywidualna online

Bibliografia:

De Barbaro, N.,(2021). Czuła Przewodniczka. Warszawa: Agora

4.3/5 - (6 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Our psychological counseling center also offers services in English!In Pomocnia we support diversity, creating a space of acceptance and respect for every person, regardless of nationality, religion, sexual identity and other categories that divide us. Inclusiveness is a fundamental value at Pomocnia. You can feel safe with us - we don't judge our clients and are friendly to each person. Therefore, we welcome people from the LGBTQIA+ community, as well as followers of different religions, national minorities, expats living in Poland and all other people who need psychological support and psychotherapy in English or Polish.Our office staff will be happy to answer your questions, help you choose the right therapist and schedule an appointment. The office is available Monday-Friday from 12 p.m. to 5 p.m. Outside these hours - leave a text message or email, we will respond during business hours.☎ 795 795 202 lub 570 388 655💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Druga część artykułu Karoliny Arczewskiej o czynnikach leczących w psychoterapii Gestalt już w naszej czytelni! Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tekstem. 📖Link znajdziecie w komentarzach pod postem. 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Inkluzywność - podstawowa wartość Pomocni. Uważamy, że w niepowtarzalności każdego człowieka leży największa wartość. To właśnie dlatego, że się od siebie różnimy, możemy stawać się sobą i rozwijać nasz wyjątkowy potencjał. W Pomocni wspieramy różnorodność, tworząc przestrzeń akceptacji i szacunku dla każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia, narodowości, wyznania, tożsamości seksualnej i innych kategorii, które nas dzielą. Inkluzywność to w Pomocni fundamentalna wartość. Możesz czuć się u nas bezpiecznie - nie oceniamy naszych klientów i jesteśmy przyjaźni każdej osobie. Zapraszamy zatem osoby ze społeczności LGBTQIA+, jak i wyznawców różnych religii, mniejszości narodowe, ekspatów mieszkającym w Polsce i wszystkie inne osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego i psychoterapii. Pracownicy naszego sekretariatu chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą wybrać odpowiedniego terapeutę i umówić spotkanie. Sekretariat działa od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-17:00. Poza tymi godzinami zostaw SMSa lub maila, odpowiemy w godzinach pracy. :)☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa