„Mamo, tato pobawisz się ze mną?” Dlaczego zabawa jest potrzebna dziecku?

31 stycznia 2018 0
alexander-dummer-150646-min-1200x801.jpg

Wydaje się, że zabawa jest formą „nicnierobienia”, odciąga dziecko od spraw ważnych takich jak nauka, czy zajęcia dodatkowe. Nic bardziej mylnego. Jak donoszą badania psychologiczne zabawa ma olbrzymi wpływ nie tylko na rozwój poznawczy dziecka, ale też na jego rozwój fizyczny, społeczny. Dając dziecku swobodny czas w ciągu dnia na zabawę lub bawiąc się wspólnie ze swoim dzieckiem wspomagamy jego rozwój we wszystkich tych sferach. Dziecko poprzez zabawę poznaje i oswaja świat, stwarza go sobie bardziej przystępnym. Rozwija także swoją kreatywność, fantazję, a nawet pewność siebie. Psychlogowie dziecięcy uważają, że dla prawidłowego rozwoju dziecka w planie dnia musi  być przestrzeń na zabawę z rówieśnikami, lub czas kiedy dziecko bawi się samo, a nawet czas kiedy ma chwilę na ponudzenie się.

Zabawa ma olbrzymi wpływ na rozwój emocjonalny małego człowieka. Bawiąc się dziecko nie tylko odtwarza scenki, oswaja w ten sposób także trudne dla siebie uczucia. Powtórnie przeżywając w zabawie ciężkie sytuacje których doświadczyło, czyni je łatwiejszymi do zaakceptowania. Badania dotyczące psychlogii dziecka dowodzą, że zabawa pełni bardzo ważną funkcję autoterapeutyczną. Wiele metod terapii dzieci czy rodzin opartych jest właśnie na tej formie aktywności i komunikacji.

Rodzice korzystający z porad psychologa dziecięcego pytają czasem jak powinni bawić się z dzieckiem? Ile właściwie czasu dziennie przeznaczać na taką aktywność,  oraz do jakiego wieku taki rodzaj kontaktu jest potrzebny?

Z psychologicznego punktu widzenia wspólna zabawa z dzieckiem jest świetną płaszczyzną do rozwoju więzi z rodzicami. Daje podstawy do nawiązania pozytywnej relacji, pozwala  odreagować różnego rodzaju napięcia w relacjach rodzice-dziecko. Psychologowie uważają, że w kontakcie rodziców z dzieckiem jest bardzo cennym i niezastąpionym sposobem aktywności, gdyż w ten sposób rodzice darują swojemu dziecku pozytywną uwagę. Może być też dla rodzica świetnym źródłem wiedzy o dziecku, o jego aktualnych potrzebach, lękach, czy sprawach, które w danym momencie życia są dla dziecka bardzo ważne.

Wspólna zabawa z rodzicami jest bardzo istotna na różnych etapach życia dzieci. Szczególnie ważny wkład w rozwój, wspólne zabawy wnoszą w wieku niemowlęcym i przedprzedszkolnym.  Wtedy to bardzo istotne są zabawy wspierające rozwój ruchowy dziecka,  a także takie, które rozwijają jego różne zmysły. Wtedy też bardzo mocno tworzą się podwaliny rozwoju społecznego maluszków.

W wieku przedszkolnym i szkolnym, poza ruchowymi i rozwijającymi kreatywność, istotne stają się zabawy edukacyjne i rozwijające kompetencje społeczne. W tym okresie rolę partnera do zabaw w coraz większym stopniu przejmują rówieśnicy.

Z wiekiem wspólna zabawa rodziców z dzieckiem może zajmować mniej czasu w planie dnia. W wieku szkolnym może to być pół godziny, godzina dziennie. Jednak utrzymanie tej formy komunikacji rodzica z dzieckiem pomoże zachować pozytywne relacje i ofiarować dziecku ważną dla niego uwagę.

Wspólne zabawy, ale już w innej formie, np. gier planszowych, mogą być także czasem obecne w życiu rodziców i dzieci nastolenich. Wtedy taka spontaniczna, wesoła forma wspólnie spędzanego czasu, pewnie częściej w tym okresie zainicjowana przez rodziców niż nastolatków, pomoże utrzymać pozytywne relacje i lekkość komunikacji w fazie burzliwych przemian rozwojowych.

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2023 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa