Lęk przed lataniem, czy jest możliwy do oswojenia?

28 lutego 2018 1
Optimized-chris-brignola-3033-unsplash-1200x800.jpg

Jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu, latanie samolotem było czynnością bardzo ekskluzywną zarezerwowaną dla niewielu osób w naszym kraju. Z biegiem lat, stało się czymś naturalnym, a dzięki tanim liniom ogólnie dostępnym. Jednak badania pokazują, że około 30% z nas odczuwa lęk przed lataniem, a 50 % czuje się nieswojo i niekomfortowo w sytuacji lotu (wg badań przeprowadzonych przez OBOP). Wyniki tych badań są zaskakujące jeśli weźmiemy pod uwagę, statystyki, które pokazują, że ryzyko śmierci w katastrofie lotniczej to 1:29 mln, a prawdopodobieństwo katastrofy lotniczej wynosi: 0, 0000004%.

Jeśli według statystyk latanie jest tak bezpieczną czynnością dlaczego aż jedna trzecia z nas tak bardzo obawia się latać ?

Osoby obawiające się latać często mówią o poczuciu braku kontroli, latanie to taki moment kiedy oddajesz  się w ręce pilota i kiedy trzeba oddać ster komuś kogo nie znamy, którego głos usłyszymy przez moment w trakcie lotu. Trzeba zaufać, a jesteśmy tak skonstruowani, że lubimy przewidywalność i lubimy mieć pełną kontrolę nad sytuacją.

Próbując odnaleźć jakąś przyczynę związaną z lękiem przed lataniem warto zauważyć, że ewolucja nie przygotowała nas do takich doświadczeń- stąd też lęk ten może być naturalny- ewolucyjnie nie zostaliśmy przystosowani do latania mimo, że człowiek już od starożytnych czasów marzył o tym aby wzbić się w niebo.

Warto pamiętać również, że choć prawdopodobieństwo katastrofy lotniczej jest  takie, że 1000 osób musiałoby przez 30 lat bez przerwy latać, aby jedna z nich straciła życie, to katastrofy ze względu na swój rozmiar są bardzo medialne i zajmują sporo miejsca w przestrzeni publicznej kiedy już do takiego wydarzenia dojdzie.

Czy można więc zrobić coś aby zlikwidować lęk przed lataniem ?

Prawdopodobnie trudno będzie aby zupełnie zlikwidować lęk -jest on emocją naturalną jednak na pewno można sporo zrobić aby zmniejszyć napięcie, które towarzyszy lataniu. Co możesz zrobić ?

Zamiast unikać tego co wiąże się z trudnym doświadczeniem spróbuj się z nim oswoić, jeśli masz taką możliwość przed wylotem zrób sobie kilka wycieczek na lotnisko, oswajaj się z tym miejscem, z wielkością kołujących po pasie startowym maszyn, oglądaj samoloty wzbijające się w powietrze i te lądujące. Obserwuj co dzieje się w tym czasie z Twoim ciałem, jak oddychasz, gdzie czujesz napięcie. Powtarzaj to doświadczenie jeśli jest to w zasięgu Twoich możliwości.

Dowiedz się więcej na temat takich zjawisk jak turbulencje, czy burza w trakcie lotu. Często myślimy że turbulencje są czymś bardzo niebezpiecznym, nie wiemy że podczas turbulencji powietrze nie „układa” się  po liniach prostych, a czasem dana warstwa opada o kilka metrów. „Oparte” o powietrze skrzydła zatem opadają razem z  powietrzem, ale siła nośna cały czas działa. Wyżej opisane zjawiska są wpisane w rzeczywistość lotniczą, są naturalną częścią lotu. Należy pamiętać, że jesteśmy w dobrych rękach i że dla załogi te sytuacje to codzienność pracy na pokładzie.

Zabierz ze sobą do samolotu ulubioną małą, ulubioną poduszkę, odtwarzacz do słuchania spokojnej muzyki, zadbaj o swój komfort. Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do stewardes- są przeszkolone i doświadczone w tej kwestii i chętnie służą pomocą.

Jeśli kochasz podróże, a lęk przed lataniem zabiera tobie radość podróżowania warto zwrócić się po pomoc do psychologa. W gabinecie psychologicznym będziesz mógł porozmawiać na temat lęku, a specjalista pomoże opracować plan działania tak aby lęk nie odbierał przyjemności związanej z podróżowaniem. Zazwyczaj taka praca zajmuje od kilku do kilkunastu sesji terapeutycznych. Psychoterapeuta pomoże ustalić i zrozumieć przyczynę związaną z lękiem, a później w zależności od źródła problemu będziesz oswajał swój lęk, by w rezultacie móc realizować swoje życiowe cele bez przeszkód.

5/5 - (2 votes)

One comment

  • Piotr Maćkała

    17 lipca 2018 at 7:33 pm

    Witam! Temat jest bardzo ważny, choć może niektórych śmieszyć – dziękuję za poruszenie tej kwestii. Jednak najczęściej chodzi o …. irracjonalny lęk przed lataniem i czytanie statystyk niewiele tu pomoże. Osoba nie tyle boi się (tak jak balibyśmy się włożyć widelca do gniazdka) co jest owładnięta zatrważającym lękiem nawet na samą myśl o lataniu. Nie jestem psychologiem, ale wydaje mi się, iż lęk przed lataniem może być maskowanym lękiem przed czymś … innym w życiu człowieka i dopóki nie rozwiążemy tego pierwotnego lęku, narazimy pacjenta jedynie na niepotrzebne zmaganie się z fobią. Osoby nie mające tego typu problemu nie są w stanie wyobrazić sobie tego, jakie wewnętrzne katusze przechodzi osoba bojąca się latać. Jest wyśmiewana w pracy, traktowana z pobłażaniem. Prawdziwe uzdrowienie przychodzi tylko poprzez rozwiązanie lęku pierwotnego. A tu potrzeba mądrości. Pozdrawiam!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa