Jak pomóc niejadkowi – czyli o dziecięcej niechęci do jedzenia

22 stycznia 2018 0
Optimized-hannah-tasker-333889-1200x800.jpg

Wielu rodziców boryka się z problemem, jakim jest niechęć ich dziecka do jedzenia. Odmowa spożywania posiłków w przedszkolu, jedzenie wyłącznie wybranych potraw lub strach przed próbowaniem nowych produktów to tematy, które często sprowadzają zatroskanych rodziców do psychologa. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i kiedy podjąć decyzję o spotkaniu z psychologiem dziecięcym?

Jedną z przyczyn kłopotów dzieci z jedzeniem mogą być czynniki środowiskowe. Tempo życia w dzisiejszych czasach sprawia, że posiłki są przygotowywane i spożywane szybko, najczęściej w samotności. Brakuje czasu na wspólne gotowanie, celebrowanie czasu posiłków. Często sięgamy po półprodukty lub gotujemy jedzenie „na zapas”, co nie sprzyja budowaniu w dziecku ciekawości i otwartości na nowe smaki. Przed podjęciem decyzji o konsultacji z psychologiem warto poddać refleksji to, jak wygląda rytuał spożywania posiłków w naszym domu. Często pomocne okazuje się zaangażowanie dziecka w proces przygotowywania posiłków – ma ono wówczas możliwość poznania dużej ilości zapachów i konsystencji, ponadto ma możliwość obserwowania tego, jak jedzenie zmienia formę przed tym, jak wyląduje na talerzu.

Zdarza się również, że dzieci odmawiają jedzenia jedynie w niektórych sytuacjach i miejscach – na przykład podczas rodzinnych uroczystości lub w przedszkolu i szkole. Takie trudności często mają podłoże lękowe i wiążą się z brakiem poczucia bezpieczeństwa w danej sytuacji. Wskazane jest, by zbyt mocno nie koncentrować się na problemie i nie poruszać tematu problemu przy dziecku. Często odmowa spożywania posiłków w przedszkolu lub szkole ma charakter przejściowy i kłopot traci na sile, gdy dziecko przejdzie proces aklimatyzacji i poczuje się bezpieczniej. Jeśli pomimo upływu czasu trudność utrzymuje się i widoczny jest jej wpływ na zdrowie malucha, wskazane jest umówienie spotkania z psychologiem dziecięcym.

Niechęć do wybranych produktów może mieć również podłoże medyczne – szczególna wrażliwość na zapachy lub nadwrażliwość na niektóre konsystencje może świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej u dziecka. Maluch może szczególną niechęcią żywić wszelkie kleiste dania – np. zupy kremy, budyń, kisiel lub reagować gwałtownie w sytuacjach, gdy ziemniaki na talerzu mieszają się z sosem. Tego typu zachowania i reakcje mogą świadczyć o trudnościach w obszarze integracji zmysłów. Jeśli zachodzi takie podejrzenie, warto skonsultować je z psychologiem lub z odpowiednim terapeutą. Inną medyczną przyczyną mogą być również nietolerancje i alergie pokarmowe – dość często organizm odrzuca produkty, które mu nie służą. Jeśli więc zauważamy, że dziecko niechętnie spożywa posiłki z danej grupy (np. mleczne), warto wykonać testy alergiczne lub skonsultować się z gastrologiem. W sytuacji zdiagnozowania u dziecka choroby wymagającej wprowadzenia ograniczającej diety również warto objąć dziecko opieką psychologiczną lub korzystać z konsultacji wychowawczych.

Jeśli wdrażane na własną rękę sposoby nie pomagają, trudność z jedzeniem utrzymuje się na tyle długo by wpływać na zdrowie malucha, a rodzic odczuwa duży niepokój związany z sytuacją – warto szukać pomocy u specjalistów. Psycholog dziecięcy w oparciu o wywiad z rodzicem pomoże dobrać odpowiednie sposoby wsparcia małego „niejadka” lub udzieli pomocy i rad opiekunom. Jedzenie to ważna część życia każdej rodziny – warto zadbać o to, by nie było obszarem stresów i frustracji, a okazją do radości i obcowania ze sobą.

5/5 - (3 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Our psychological counseling center also offers services in English!In Pomocnia we support diversity, creating a space of acceptance and respect for every person, regardless of nationality, religion, sexual identity and other categories that divide us. Inclusiveness is a fundamental value at Pomocnia. You can feel safe with us - we don't judge our clients and are friendly to each person. Therefore, we welcome people from the LGBTQIA+ community, as well as followers of different religions, national minorities, expats living in Poland and all other people who need psychological support and psychotherapy in English or Polish.Our office staff will be happy to answer your questions, help you choose the right therapist and schedule an appointment. The office is available Monday-Friday from 12 p.m. to 5 p.m. Outside these hours - leave a text message or email, we will respond during business hours.☎ 795 795 202 lub 570 388 655💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Druga część artykułu Karoliny Arczewskiej o czynnikach leczących w psychoterapii Gestalt już w naszej czytelni! Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tekstem. 📖Link znajdziecie w komentarzach pod postem. 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Inkluzywność - podstawowa wartość Pomocni. Uważamy, że w niepowtarzalności każdego człowieka leży największa wartość. To właśnie dlatego, że się od siebie różnimy, możemy stawać się sobą i rozwijać nasz wyjątkowy potencjał. W Pomocni wspieramy różnorodność, tworząc przestrzeń akceptacji i szacunku dla każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia, narodowości, wyznania, tożsamości seksualnej i innych kategorii, które nas dzielą. Inkluzywność to w Pomocni fundamentalna wartość. Możesz czuć się u nas bezpiecznie - nie oceniamy naszych klientów i jesteśmy przyjaźni każdej osobie. Zapraszamy zatem osoby ze społeczności LGBTQIA+, jak i wyznawców różnych religii, mniejszości narodowe, ekspatów mieszkającym w Polsce i wszystkie inne osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego i psychoterapii. Pracownicy naszego sekretariatu chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą wybrać odpowiedniego terapeutę i umówić spotkanie. Sekretariat działa od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-17:00. Poza tymi godzinami zostaw SMSa lub maila, odpowiemy w godzinach pracy. :)☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa