„Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów by być z ludźmi” – zachęta czytelnicza

9 sierpnia 2022
zdjęcie.png

Relacje międzyludzkie, szczególnie te bliskie, są jednym z głównych filarów zdrowia oraz dobrostanu psychicznego. Nie ulega wątpliwości, że szeroka sieć społeczna jest ostoją zarówno w życiu codziennym oraz podczas rozmaitych kryzysów życiowych. Psychologia od lat powtarza i weryfikuje tezę o istotności relacji. Okazuje się, że biologia również podpisuje się pod tym zdaniem – temat ten porusza biolożka Urszula Dąbrowska w książce “Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów by być z ludźmi”.

Książka napisana jest lekkim i przyjemnym piórem – ze spokojem można wziąć ją ze sobą nad jezioro, w góry, czy do tramwaju. Jest to równocześnie pozycja nader merytoryczna – autorka przystępnym językiem podaje wnioski i wyniki wielu badań oraz statystyk, których spis dogodnie mieści się na końcu pozycji.

Pisarka w swojej książce podaje aż 21 przykładów, dlaczego warto spędzać z innymi czas. Przytoczę przedsmak trzech powód, które najbardziej mnie zaciekawiły i ujęły – natomiast resztę odkrywania zostawiam Państwu.

Długowieczność.

Zapewne słyszeli Państwo o tych kilku miejscach na świecie, gdzie społeczeństwo dożywa długich lat, w porównaniu do reszty globu. Są to również strefy znane z wysokiego odsetka osób dożywających stu lat. Okazuje się, że poza wieloma bardzo znaczącymi czynnikami takimi jak dieta, styl życia, czy aktywność fizyczna – częste kontakty międzyludzkie są również niezwykle ważnym elementem długowieczności.

Samotność może niszczyć (a bliskość tworzyć!)

Jak podaje autorka – “Przewlekła samotność podnosi prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci o 20%” powołując się na dorodny dorobek naukowy Cacioppa. Oczywiście samotność to termin niejednoznaczny i złożony, dlatego też autorka rozsądnie go zawęża – mowa tu między innymi o samotności postrzeganej przez osobę doświadczającą jej jako niechcianej, trudnej i bolesnej. Jest ona naturalnie innym stanem niż samotność pożądana i przyjmowana. Osobiście proponuję przeformułowanie tego wniosku na zdanie, że ludzie dookoła dodają nam zdrowia i żywotności, a dzięki relacjom zyskujemy (nie tylko dłuższe życie:).

Bo człowiek rodzi się nastawiony na kontakt.

W tym jednym zdaniu mieści się wszystko i wyczerpuje ono samo siebie (choć podrozdział, którym się mieści jest napisany wprost fenomenalnie!).
Mówi o tym całe nasze ciało, hormony, odruchy bezwarunkowe, droga rozwoju oraz proces socjalizacji, któremu poddawany jest każdy z nas.

Bez ludzi wokół, z którymi możemy się porozumieć (na tak wiele sposobów!), nawiązać kontakt i relację, każdy z nas byłby samotną wyspą.

A jak już wiemy, powtarzając za Thomasem Mertonem, nikt z nas nią nie jest.
Tym lekko poetyckim zakończeniem serdecznie zapraszam do lektury powyższej książki. Warto!

3.7/5 - (3 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Druga część artykułu Karoliny Arczewskiej o czynnikach leczących w psychoterapii Gestalt już w naszej czytelni! Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tekstem. 📖Link znajdziecie w komentarzach pod postem. 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Inkluzywność - podstawowa wartość Pomocni. Uważamy, że w niepowtarzalności każdego człowieka leży największa wartość. To właśnie dlatego, że się od siebie różnimy, możemy stawać się sobą i rozwijać nasz wyjątkowy potencjał. W Pomocni wspieramy różnorodność, tworząc przestrzeń akceptacji i szacunku dla każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia, narodowości, wyznania, tożsamości seksualnej i innych kategorii, które nas dzielą. Inkluzywność to w Pomocni fundamentalna wartość. Możesz czuć się u nas bezpiecznie - nie oceniamy naszych klientów i jesteśmy przyjaźni każdej osobie. Zapraszamy zatem osoby ze społeczności LGBTQIA+, jak i wyznawców różnych religii, mniejszości narodowe, ekspatów mieszkającym w Polsce i wszystkie inne osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego i psychoterapii. Pracownicy naszego sekretariatu chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą wybrać odpowiedniego terapeutę i umówić spotkanie. Sekretariat działa od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-17:00. Poza tymi godzinami zostaw SMSa lub maila, odpowiemy w godzinach pracy. :)☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Agorafobia - rodzaj zaburzenia lękowego, które charakteryzuje się silnym, nieadekwatnym lękiem przed przebywaniem w miejscach publicznych lub w sytuacjach, z których ucieczka może być trudna lub kłopotliwa, a dostęp do pomocy ograniczony. O tym, w jaki sposób sobie z nią radzić pisze Anna Kowalik w najnowszym artykule na naszym blogu. 🌿Link w komentarzach na dole 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa