“Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów by być z ludźmi” – zachęta czytelnicza

9 sierpnia 2022
zdjęcie.png

Relacje międzyludzkie, szczególnie te bliskie, są jednym z głównych filarów zdrowia oraz dobrostanu psychicznego. Nie ulega wątpliwości, że szeroka sieć społeczna jest ostoją zarówno w życiu codziennym oraz podczas rozmaitych kryzysów życiowych. Psychologia od lat powtarza i weryfikuje tezę o istotności relacji. Okazuje się, że biologia również podpisuje się pod tym zdaniem – temat ten porusza biolożka Urszula Dąbrowska w książce “Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów by być z ludźmi”.

Książka napisana jest lekkim i przyjemnym piórem – ze spokojem można wziąć ją ze sobą nad jezioro, w góry, czy do tramwaju. Jest to równocześnie pozycja nader merytoryczna – autorka przystępnym językiem podaje wnioski i wyniki wielu badań oraz statystyk, których spis dogodnie mieści się na końcu pozycji.

Pisarka w swojej książce podaje aż 21 przykładów, dlaczego warto spędzać z innymi czas. Przytoczę przedsmak trzech powód, które najbardziej mnie zaciekawiły i ujęły – natomiast resztę odkrywania zostawiam Państwu.

Długowieczność.

Zapewne słyszeli Państwo o tych kilku miejscach na świecie, gdzie społeczeństwo dożywa długich lat, w porównaniu do reszty globu. Są to również strefy znane z wysokiego odsetka osób dożywających stu lat. Okazuje się, że poza wieloma bardzo znaczącymi czynnikami takimi jak dieta, styl życia, czy aktywność fizyczna – częste kontakty międzyludzkie są również niezwykle ważnym elementem długowieczności.

Samotność może niszczyć (a bliskość tworzyć!)

Jak podaje autorka – “Przewlekła samotność podnosi prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci o 20%” powołując się na dorodny dorobek naukowy Cacioppa. Oczywiście samotność to termin niejednoznaczny i złożony, dlatego też autorka rozsądnie go zawęża – mowa tu między innymi o samotności postrzeganej przez osobę doświadczającą jej jako niechcianej, trudnej i bolesnej. Jest ona naturalnie innym stanem niż samotność pożądana i przyjmowana. Osobiście proponuję przeformułowanie tego wniosku na zdanie, że ludzie dookoła dodają nam zdrowia i żywotności, a dzięki relacjom zyskujemy (nie tylko dłuższe życie:).

Bo człowiek rodzi się nastawiony na kontakt.

W tym jednym zdaniu mieści się wszystko i wyczerpuje ono samo siebie (choć podrozdział, którym się mieści jest napisany wprost fenomenalnie!).
Mówi o tym całe nasze ciało, hormony, odruchy bezwarunkowe, droga rozwoju oraz proces socjalizacji, któremu poddawany jest każdy z nas.

Bez ludzi wokół, z którymi możemy się porozumieć (na tak wiele sposobów!), nawiązać kontakt i relację, każdy z nas byłby samotną wyspą.

A jak już wiemy, powtarzając za Thomasem Mertonem, nikt z nas nią nie jest.
Tym lekko poetyckim zakończeniem serdecznie zapraszam do lektury powyższej książki. Warto!

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts.
Click to show error

Error: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication.
Type: OAuthException
Subcode: 492
Solution: See here for how to solve this error

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl