Uwięzieni w słowach rodziców- recenzja książki

31 lipca 2022

Słowa powodują, że rośniemy i gaśniemy, zamrażamy się, zastygamy w bezruchu lub działamy pełni dobrej energii i werwy. To, jak świat z nami rozmawia w dzieciństwie kształtuje naszą tożsamość. Zarówno to w jaki sposób mówią do nas nasi najważniejsi opiekunowie lub jak się z nami nie komunikują (na przykład tworząc dom pełen niedomówień i tajemnic) buduje naszą relację ze światem. Gruntowanie dziecka w lęku („nie idź tam, bo pan cię zabierze”, czy „nie mów nikomu co się dziej w domu”) powoduje jego lękowe nastawienie do świata „świat jest zły i pełen niebezpieczeństw” więc lepiej się wycofaj, nie angażuj się. Często wiele przekazów jest międzypokoleniowych, powtarzanych automatycznie i bezrefleksyjnie.

W książce Agnieszki Kozak i Jacka Wasilewskiego „Uwięzieni w słowach rodziców” wydanej przez wydawnictwo Helion, autorzy zabierają nas w wielowątkową podróż.

Przyglądają się we wnikliwy sposób różnego rodzaju komunikatom, nazywają je zaklęciami, które są używane przez dorosłych wobec dzieci.

Jakie to zaklęcia?

Autorzy rozprawiają się z hasłami nakazowymi jak .:„bo pan cię zabierze” (ulegaj), „postaraj się bardziej” (spełniaj oczekiwania), jak również hasłami wyrażającymi zakaz: „a nie mówiłem” (nie działaj, bo pożałujesz), „nie rób kłopotu” (nie chciej). Każde z twierdzeń jest analizowane pod wieloma kątami: językowym, kulturowym, społecznym oraz z perspektywy psychologii i psychoterapii. Autorzy rozbrajają „niewinne” hasła istniejące i powtarzane od lat kierowane w stronę dzieci, pokazują ich destrukcyjną moc i ich możliwe konsekwencje w życiu dorosłym.

W drugiej części książki autorzy biorą pod uwagę dobre zaklęcia i pokazują jak z perspektywy serca mogą one mieć moc. Dobre zaklęcia to słowa: przepraszam, wybaczam, dziękuję, doceniam, proszę, wybieram, obiecuję słowa te mają uniezwyklą siłę pod warunkiem, że są one wypowiadane w czystych intencjach i ze szczerymi uczuciami.

Uważam, że książka ta jest świetną lekturą nie tylko dla rodziców, ale dla każdej dojrzałej osoby. Pozwala zobaczyć z szerokiej perspektywy destrukcyjny język, sprawdzić jego źródło, konsekwencje, a co jeszcze ważne, autorzy proponują poprzez metodę NVC (Porozumienia bez przemocy) sposoby na odczarowanie zaklęć.

Gorąco zachęcam do przeczytania tej książkowej perełki!

 

3.5/5 - (14 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa