Uwięzieni w słowach rodziców- recenzja książki

31 lipca 2022

Słowa powodują, że rośniemy i gaśniemy, zamrażamy się, zastygamy w bezruchu lub działamy pełni dobrej energii i werwy. To, jak świat z nami rozmawia w dzieciństwie kształtuje naszą tożsamość. Zarówno to w jaki sposób mówią do nas nasi najważniejsi opiekunowie lub jak się z nami nie komunikują (na przykład tworząc dom pełen niedomówień i tajemnic) buduje naszą relację ze światem. Gruntowanie dziecka w lęku („nie idź tam, bo pan cię zabierze”, czy „nie mów nikomu co się dziej w domu”) powoduje jego lękowe nastawienie do świata „świat jest zły i pełen niebezpieczeństw” więc lepiej się wycofaj, nie angażuj się. Często wiele przekazów jest międzypokoleniowych, powtarzanych automatycznie i bezrefleksyjnie.

W książce Agnieszki Kozak i Jacka Wasilewskiego „Uwięzieni w słowach rodziców” wydanej przez wydawnictwo Helion, autorzy zabierają nas w wielowątkową podróż.

Przyglądają się we wnikliwy sposób różnego rodzaju komunikatom, nazywają je zaklęciami, które są używane przez dorosłych wobec dzieci.

Jakie to zaklęcia?

Autorzy rozprawiają się z hasłami nakazowymi jak .:„bo pan cię zabierze” (ulegaj), „postaraj się bardziej” (spełniaj oczekiwania), jak również hasłami wyrażającymi zakaz: „a nie mówiłem” (nie działaj, bo pożałujesz), „nie rób kłopotu” (nie chciej). Każde z twierdzeń jest analizowane pod wieloma kątami: językowym, kulturowym, społecznym oraz z perspektywy psychologii i psychoterapii. Autorzy rozbrajają „niewinne” hasła istniejące i powtarzane od lat kierowane w stronę dzieci, pokazują ich destrukcyjną moc i ich możliwe konsekwencje w życiu dorosłym.

W drugiej części książki autorzy biorą pod uwagę dobre zaklęcia i pokazują jak z perspektywy serca mogą one mieć moc. Dobre zaklęcia to słowa: przepraszam, wybaczam, dziękuję, doceniam, proszę, wybieram, obiecuję słowa te mają uniezwyklą siłę pod warunkiem, że są one wypowiadane w czystych intencjach i ze szczerymi uczuciami.

Uważam, że książka ta jest świetną lekturą nie tylko dla rodziców, ale dla każdej dojrzałej osoby. Pozwala zobaczyć z szerokiej perspektywy destrukcyjny język, sprawdzić jego źródło, konsekwencje, a co jeszcze ważne, autorzy proponują poprzez metodę NVC (Porozumienia bez przemocy) sposoby na odczarowanie zaklęć.

Gorąco zachęcam do przeczytania tej książkowej perełki!

 

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2022 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa