„Mamo, tato pobawisz się ze mną?” Dlaczego zabawa jest potrzebna dziecku?

31 stycznia 2018 0
alexander-dummer-150646-min-1200x801.jpg

Wydaje się, że zabawa jest formą „nicnierobienia”, odciąga dziecko od spraw ważnych takich jak nauka, czy zajęcia dodatkowe. Nic bardziej mylnego. Jak donoszą badania psychologiczne zabawa ma olbrzymi wpływ nie tylko na rozwój poznawczy dziecka, ale też na jego rozwój fizyczny, społeczny. Dając dziecku swobodny czas w ciągu dnia na zabawę lub bawiąc się wspólnie ze swoim dzieckiem wspomagamy jego rozwój we wszystkich tych sferach. Dziecko poprzez zabawę poznaje i oswaja świat, stwarza go sobie bardziej przystępnym. Rozwija także swoją kreatywność, fantazję, a nawet pewność siebie. Psychlogowie dziecięcy uważają, że dla prawidłowego rozwoju dziecka w planie dnia musi  być przestrzeń na zabawę z rówieśnikami, lub czas kiedy dziecko bawi się samo, a nawet czas kiedy ma chwilę na ponudzenie się.

Zabawa ma olbrzymi wpływ na rozwój emocjonalny małego człowieka. Bawiąc się dziecko nie tylko odtwarza scenki, oswaja w ten sposób także trudne dla siebie uczucia. Powtórnie przeżywając w zabawie ciężkie sytuacje których doświadczyło, czyni je łatwiejszymi do zaakceptowania. Badania dotyczące psychlogii dziecka dowodzą, że zabawa pełni bardzo ważną funkcję autoterapeutyczną. Wiele metod terapii dzieci czy rodzin opartych jest właśnie na tej formie aktywności i komunikacji.

Rodzice korzystający z porad psychologa dziecięcego pytają czasem jak powinni bawić się z dzieckiem? Ile właściwie czasu dziennie przeznaczać na taką aktywność,  oraz do jakiego wieku taki rodzaj kontaktu jest potrzebny?

Z psychologicznego punktu widzenia wspólna zabawa z dzieckiem jest świetną płaszczyzną do rozwoju więzi z rodzicami. Daje podstawy do nawiązania pozytywnej relacji, pozwala  odreagować różnego rodzaju napięcia w relacjach rodzice-dziecko. Psychologowie uważają, że w kontakcie rodziców z dzieckiem jest bardzo cennym i niezastąpionym sposobem aktywności, gdyż w ten sposób rodzice darują swojemu dziecku pozytywną uwagę. Może być też dla rodzica świetnym źródłem wiedzy o dziecku, o jego aktualnych potrzebach, lękach, czy sprawach, które w danym momencie życia są dla dziecka bardzo ważne.

Wspólna zabawa z rodzicami jest bardzo istotna na różnych etapach życia dzieci. Szczególnie ważny wkład w rozwój, wspólne zabawy wnoszą w wieku niemowlęcym i przedprzedszkolnym.  Wtedy to bardzo istotne są zabawy wspierające rozwój ruchowy dziecka,  a także takie, które rozwijają jego różne zmysły. Wtedy też bardzo mocno tworzą się podwaliny rozwoju społecznego maluszków.

W wieku przedszkolnym i szkolnym, poza ruchowymi i rozwijającymi kreatywność, istotne stają się zabawy edukacyjne i rozwijające kompetencje społeczne. W tym okresie rolę partnera do zabaw w coraz większym stopniu przejmują rówieśnicy.

Z wiekiem wspólna zabawa rodziców z dzieckiem może zajmować mniej czasu w planie dnia. W wieku szkolnym może to być pół godziny, godzina dziennie. Jednak utrzymanie tej formy komunikacji rodzica z dzieckiem pomoże zachować pozytywne relacje i ofiarować dziecku ważną dla niego uwagę.

Wspólne zabawy, ale już w innej formie, np. gier planszowych, mogą być także czasem obecne w życiu rodziców i dzieci nastolenich. Wtedy taka spontaniczna, wesoła forma wspólnie spędzanego czasu, pewnie częściej w tym okresie zainicjowana przez rodziców niż nastolatków, pomoże utrzymać pozytywne relacje i lekkość komunikacji w fazie burzliwych przemian rozwojowych.

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Sekretariat będzie nieczynny łącznie od 1 do 4 maja. Zapraszamy serdecznie do kontaktu w środę 30 kwietnia do godz. 17:00 lub w poniedziałek 5 maja od godziny 12:00. W międzyczasie można zostawić SMSa lub maila - odpowiemy po majówce:795 795 202 lub 570 388 655sekretariat@pomocnia-poznan.plMiejcie dobry, słoneczny czas! 🌞 ... See MoreSee Less
View on Facebook
W dobie szybkiego postępu technologicznego coraz częściej to nie człowiek, lecz algorytm staje się pierwszym „rozmówcą” w chwilach kryzysu. Czy AI potrafi nas naprawdę zrozumieć? A może tylko udaje troskę?W nowym artykule psycholożki Anny Kowalik możemy przyjrzeć się emocjonalnym skutkom kontaktu ze sztuczną inteligencją, roli, jaką odgrywa ona w obszarze zdrowia psychicznego oraz ryzyku zastępowania prawdziwych relacji ich cyfrowymi odpowiednikami.Link do artykułu w komentarzach!🤖☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy spokoju, nadziei i wewnętrznej równowagi. 🐣🌿Niech ten czas przyniesie chwilę oddechu, refleksji i radości płynącej z bycia blisko – z samym sobą i z naszymi bliskimi. ✨Wesołych Świąt Wielkanocnych!Zespół Pomocni ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z radością witamy w naszym Pomocniowym zespole nową specjalistkę — Dominikę Robak! 😊Przekazujemy od Niej kilka słów: "W pracy zawodowej psychologa bardzo zależy mi na stałym pogłębianiu wiedzy i zdobywaniu doświadczenia, tak aby jak najlepiej pomagać innym. Z tego powodu od samego początku kształcenia realizowałam staże i wolontariaty, a następnie pracowałam w różnorodnych placówkach oferujących pomoc w ramach NFZ. Aktualnie odbywam także szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie integracyjno-systemowym. W Pomocni zapraszam do kontaktu osoby dorosłe zainteresowane spotkaniami indywidualnymi.Poza sferą zawodową, tym co mnie cieszy i relaksuje jest kontakt z naturą oraz czas spędzany w gronie bliskich i znajomych. Uwielbiam rowerem odkrywać miasto i okolice oraz piec i gotować dla przyjaciół"Więcej o Dominice Robak możecie poczytać tutaj: www.pomocnia-poznan.pl/dominika-robak/☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Seksualność dotyczy nas wszystkich – to naturalna i ważna część życia. A jednak niektóre głosy wciąż słychać rzadziej. 💬🧩W artykule Nikodema Wejerowskiego przeczytacie o tym, dlaczego seksualność osób w spektrum autyzmu zasługuje na więcej uwagi i zrozumienia. 📖💛Link w komentarzach! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa