Czym jest OCD? Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

2 września 2024
annie-spratt-4BwcmbExs5c-unsplash-1200x800.jpg

Zaburzenie obsesyjno kompulsyjne (OCD, dawniej też nazywane jako nerwica natręctw) według ICD-10 składa się z dwóch głównych aspektów: z nawracających, obsesyjnych myśli i pojawiających się kompulsywnych zachowań. Oba te aspekty wzbudzają cierpienie. Zaburzenie to kategoryzowane jest jako jedno z zaburzeń nerwicowych.

 

Przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania OCD jest wiele, są one bardzo złożone i często przeplatają się ze sobą. Wyróżnia się m. in.

  • czynniki genetyczne,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie pewnych obszarów mózgu (np. płata czołowego)
  • wyuczony tok myślenia i zachowania z dzieciństwa,
  • przeżywanie wysokiego stresu,
  • doświadczenie traumy,
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego

 

Charakterystyczne objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Tak, jak wcześniej zostało to wspomniane, OCD związane jest z obsesyjnymi myślami i kompulsywnymi zachowaniami.

Obsesyjne myśli to pomysły, obrazy czy impulsy, które ciągle pojawiają się w głowie danej osoby. Najczęściej budzą wysoki lęk, któremu osoba stara się oprzeć, zazwyczaj jednak bezskutecznie. Myśli te często wiążą się z perfekcjonizmem, dążeniem do czystości i porządku, mogą odnosić się do zamartwiania się o własne zdrowie, do własnej seksualności czy też przemocy wobec siebie lub innych.

Kompulsywne zachowania to powtarzające się, rutynowe czynności. Nie są one z natury przyjemne, rzadko też prowadzą do wykonania użytecznych działań. Ich funkcją jest zapobieganie obiektywnie mało prawdopodobnym zdarzeniom, często związanym ze szkodą dla danej osoby, których mocno obawia się, że mogą wystąpić. Zwykle zachowania te są rozpoznawane przez osobę jako bezcelowe i nieskuteczne, i podejmowane są wielokrotne próby oporu przeciw wykonywaniem ich.

Objawy te można zilustrować za pomocą tzw. „błędnego koła”:

 

Leczenie OCD

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne leczy się przede wszystkim za pomocą psychoterapii i farmakoterapii. Najbardziej zalecanym nurtem psychoterapii w przypadku OCD jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT), choć inne nurty także są skuteczne w leczeniu zaburzenia. Wykorzystywane leki to najczęściej inhibitory selektywne zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), które pomagają w regulacji poziomu serotoniny w organizmie.

OCD to popularny temat, w obecnych czasach często przedstawiany w mediach społecznościowe w sposób nietrafny, zniekształcający charakterystykę tego zaburzenia. W przypadku, kiedy widzisz u siebie objawy OCD i obawiasz się, że możesz cierpieć na to zaburzenie, najlepiej udać się do psychologa, który będzie w stanie zdiagnozować problem i pomoże w poradzeniu sobie z nim.

Autor: Nikodem Wejerowski

5/5 - (3 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Agorafobia - rodzaj zaburzenia lękowego, które charakteryzuje się silnym, nieadekwatnym lękiem przed przebywaniem w miejscach publicznych lub w sytuacjach, z których ucieczka może być trudna lub kłopotliwa, a dostęp do pomocy ograniczony. O tym, w jaki sposób sobie z nią radzić pisze Anna Kowalik w najnowszym artykule na naszym blogu. 🌿Link w komentarzach na dole 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Drodzy, informujemy, że w piątek 6.09 sekretariat będzie nieczynny. Tego dnia nie będzie możliwości skontaktowania się z naszą pracownią. Uprzejmie prosimy o kontakt w pozostałe dni.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne? W najnowszym tekście na naszym blogu, Nikodem Wejerowski opisuje objawy, przyczyny i sposoby leczenia OCD. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury. 🧠📖Link w komentarzach na dole 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Kłamstwa w psychoterapii - czy występują, a jeśli tak, to jakie mają funkcje? O tym w najnowszym artykule na naszym blogu pisze Anita Lewandowska.Zainteresowanych zapraszamy do artykułu, link w komentarzach pod postem 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa