Rozstajemy się, ale co z naszym dzieckiem, czyli sytuacja okołorozwodowa z perspektywy rodzica

28 października 2019 1
zdjęcie-rozwód-artykuł-1200x800.jpg

Według statystyk co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem, przeważająca liczba z tych związków to małżeństwa wychowujące dzieci. Niewątpliwie rozpad rodziny to wydarzenie bolesne dla każdego z jej członków. Zdarza się, że małżonkowie pochłonięci swoimi trudnymi przeżyciami tracą w tym czasie z pola widzenia dzieci, które stają się, w sytuacji konfliktu rodziców, największymi przegranymi takiej walki. Choćby się bardzo chciało, nie da się sprawić, by rozwód dla dzieci przebiegł bezboleśnie, w końcu wiąże się ze stratą czegoś, co było od zawsze i co dawało poczucie bezpieczeństwa. Są jednak rzeczy, o które mogą zadbać rozstający się rodzice, by ograniczyć dziecku przeżywanie trudnych emocji.

Jak powiedzieć dziecku o tym, że się rozstajemy?

Zanim zastanowisz się jak, ustal „kiedy”. Najlepiej jest porozmawiać z dzieckiem jak najszybciej po tym, gdy razem z partnerem podejmiecie ostateczną decyzję o rozstaniu i ustalicie – na tyle, na ile możecie – jak dalej będzie wyglądać życie wasze i dziecka. Nawet jeśli będziecie chcieli poczekać z taką rozmową na „odpowiedni moment” (a wiadomo, że w zasadzie nigdy takiego nie będzie), dziecko wyczuje, że „coś się dzieje”, a ponieważ nie będzie wiedziało i rozumiało, czym jest owo „coś”, taka atmosfera domowa będzie budziła w nim napięcie i lęk.

Zaplanujcie czas na tę rozmowę, taki, w którym nie będą przeszkadzać wam telefony, sprawy związany z pracą i inne sytuacje. Jeśli jesteście w stanie, porozmawiajcie z dzieckiem razem– będzie to oznaka dla dziecka, że jest to wasza wspólna decyzja. Jeśli nie jesteście gotowi na to, by usiąść razem z partnerem, ustalcie wspólnie, co przekażecie dziecku i przeprowadźcie dwie osobne rozmowy.

Treść rozmowy będzie dostosowana do wieku dzieci, jednak warto poruszyć następujące kwestie:  decyzji o rozwodzie, który jest rozstaniem męża i żony, a nie rozstaniem rodzica z dzieckiem, tego, że decyzja została już podjęta (co nie daje furtki na nadzieje i rozczarowanie dziecka), kwestie tego, co i kiedy się zmieni, a także co pozostanie niezmienne. Powiedzcie dzieciom to, co jest istotne dla nich z ich perspektywy – np. omówcie kwestie mieszkaniowe, kwestie szkoły, kontaktu z drugim rodzicom, nie musicie natomiast opowiadać ze szczegółami, jeśli dziecko nie pyta o takie informacje, dlaczego doszło do rozwodu.

Bądźcie otwarci– dowiedzcie się, czy jest coś, o co dziecko chce zapytać w związku z rozstaniem. Jeśli na dany moment nie będzie miało pytań lub nie będzie chciało rozmawiać, zostawcie mu otwartą furtkę: powiedzcie, że jeżeli nasunie mu się jakieś pytanie, może je zadać w każdej chwili.

Przede wszystkim jednak zapewnijcie dzieckow tej rozmowie o swojej miłości do niego. Dziecko może nabrać przekonania, że skoro mama z tatą przestali się kochać, rodzic może też stracić miłość do niego. Możecie powiedzieć, że to, że mama i tata przestali się kochać, nie oznacza, że przestaną kochać dziecko.

I bądźcie gotowi na różne reakcje ze strony dziecka – wybuch złości, płaczu, bunt, niedowierzanie, targowanie się i negocjowanie są naturalnymi reakcjami na wiadomość o rozpadzie rodziny, jednak nie należy im ulegać.

Co robić po rozstaniu, by nie bolało bardziej?

Nie stawiaj dziecka w sytuacji, by musiało wybierać między tobą a drugim rodzicem. Oczywiste jest, że dziecko chce być z mamą i tatą. O ile to możliwe, ustalaj ważne kwestie razem z drugim rodzicem i informuj o nich dziecko, jednak słuchaj potrzeb dziecka, gdy mówi wprost, że czegoś chce lub nie chce. Możesz zapytać starsze dziecko, czy chce zdecydować w jakiejś kwestii, czy chce, by rodzice to ustalili, co będzie dla niego zdjęciem odpowiedzialności (np. za potencjalne złe samopoczucie któregoś z rodziców). 

Nie mów źle do dziecka o drugim rodzicu. Nawet jeśli były partner wzbudza w tobie nieprzyjemne emocje i przywołuje trudne wspomnienia, to pamiętaj, że dla dziecka nadal jest on jego rodzicem, najlepszym tatą/ najlepszą mamą, jakiego/jaką twoje dziecko ma. Dziecko ma prawo kochać oboje rodziców, jeśli jednak od jednego z nich będzie słyszało same złe rzeczy na temat drugiego, może to wzbudzić w nim konflikt lojalnościowy.

Jeśli ból i żal po rozstaniu wobec byłego partnera jest duży, porozmawiaj o swoich trudnościach i problemach z przyjacielem/członkiem rodziny/psychologiem lub innym specjalistą. Są to osoby – w odróżnieniu od dziecka – niebezpośrednio uwikłane w wasz konflikt, a jako dorosłe mają więcej zasobów, by pobyć z twoimi trudnymi emocjami.

Przyjmij, że trudne reakcje dziecka kierowane w twoją stronę nie są atakiem personalnym, ale radzeniem sobie z trudnymi emocjami i napięciem – np. obarczanie winą za rozstanie, wybuchy złości. Jeśli dziecko w twojej obecności pozbywa się napięcia i pokazuje ci swoje najtrudniejsze emocje, to znaczy, że czuje się przy tobie bezpiecznie, pozwala sobie na takie zachowanie, bo wie, że go nie zostawisz, nawet gdy pokaże ci swoją najgorszą wersję siebie. W takim momencie możesz pokazać dziecku, że rozumiesz jego reakcję, np. mówiąc „rozumiem, że mówisz tak dlatego, że jest ci trudno”, ale jednocześnie stawiając granicę, np. „nie zgadzam się jednak, żebyś mówił, że jestem głupia”.

Bądź otwarty na potrzeby dziecka związane z nową sytuacją i kontaktami z drugim rodzicem – jeśli dziecko nie wyraża jasnego sprzeciwu wobec spotkań ani nie jest narażone na krzywdę ze strony drugiego rodzica (stosowanie przemocy, uzależnienie), staraj się umożliwiać im kontakty w różnych formach (telefonicznych, smsowych, osobistych spotkań), staraj się również tak planować rzeczy, by nie kolidowały w spotkaniach z drugim rodzicom (np. nie planuj atrakcyjnego wyjazdu w dniu, który dziecko ma spędzić z drugim rodzicem).

By ułatwić sobie powyższe kwestie, staraj się traktować swojego byłego partnera jak partnera biznesowego. Choć macie już nowe „przedsiębiorstwa”, łączy was wspólny cel – dobro dziecka. Możliwe, że chcecie do niego doprowadzić różnymi drogami, jednak jest szansa, że współpracując metodą win-win* w imię tego celu, osiągniecie go.

nie obwiniaj się, Drogi Rodzicu, jeśli w przeszłości zrobiłeś lub obecnie robisz inaczej, niż opisałam wyżej. Rozstanie z partnerem, z którym tworzyłeś wcześniej rodzinę, zawsze boli. Jestem przekonana, że robiłeś i robisz tyle, ile jest na dany moment w Twojej mocy, by zadbać o dziecko. Przede wszystkim bądź dla siebie wyrozumiały. I pamiętaj o sobie i swoich potrzebach – tak jak w samolocie musisz założyć maskę tlenową najpierw sobie, a później dziecku – dzięki temu będziesz mieć wystarczająco siły, by zadbać o innych.

* Strategię win – win najlepiej opisuje polskie zdanie „Ja wygrywam i Ty wygrywasz”, jest to poszukiwanie takich rozwiązań biznesowych, które dla wszystkich stron partnerstwa będą zyskowne i atrakcyjne.

 

Autorka: psycholog Maria  Kiczka

5/5 - (5 votes)

One comment

  • Alina

    29 listopada 2019 at 3:42 pm

    Bardzo dobry i pomocny artykuł. Dzięki za Waszą pracę!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Jak przebiega psychoseksualny rozwój nastolatków? Jak wspierać młodych ludzi w odkrywaniu siebie i budowaniu zdrowej tożsamości? 🌱❓Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu autorstwa Nikodema Wejerowskiego, który kompleksowo opisuje ten wyjątkowy etap życia. Znajdziecie go w naszej czytelni na stronie internetowej. 📚✨Link w komentarzu! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Kochani, nasz zespół rozszerzył się o nową specjalistkę - Martę Dejnak! Zostawiamy od niej kilka słów:"Cześć Wszystkim!Nazywam się Marta Dejnak i jestem psychologiem, coachem, studentką szkoły psychoterapii integracyjnej. Zajmuję się bardzo ciekawym, dynamicznym okresem rozwoju człowieka jakim jest dzieciństwo i czas dorastania. Wspieram i prowadzę terapię dzieci, młodzieży i ich rodzin. Pomagam zrozumieć zachowania, emocje i potrzeby kryjące się pod nimi. Towarzyszę w samopoznawaniu i samorozwoju, poszukując zasobów, które mogą być pomocne w radzeniu sobie z trudnościami.Prywatnie jestem entuzjastką muzyki, roweru, a zimą snowboardu. Kocham relaks wśród drzew, jezior i gór. Lubię podróżować, zwiedzać nowe miejsca, oglądać piękne budynki, a wszystko to najlepiej w towarzystwie moich przyjaciół i bliskich. 🌿✨Serdecznie zapraszam do kontaktu w Pomocni! ☺️" Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem w dni robocze w godzinach 12:00 - 17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Jacek Jokś - nasz coach i psychoterapeuta - wystąpił podczas ubiegłotygodniowej konferencji IMPACT, jednego z najważniejszych wydarzeń biznesowo-technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak sam mówi:"Te dwa intensywne, pełne inspiracji dni pokazały, jak bardzo potrzebujemy dziś rozmów o zdrowym i autentycznym przywództwie. Jak ważne są spotkania, w których liderzy i liderki mogą zatrzymać się, spojrzeć w głąb siebie i zrozumieć, że troska o własny dobrostan to nie luksus – to fundament skutecznego działania.Pełna sala i długa kolejka przed wejściem jasno ukazały, że temat kondycji psychicznej liderów przestaje być tabu. To dopiero początek – ale bardzo potrzebny krok w stronę bardziej świadomego, ludzkiego przywództwa w polskim biznesie."Jako pracownia psychologiczna widzimy, jak wielką wartość ma budowanie przestrzeni, w której liderzy mogą uczyć się dbać o siebie – nie tylko o wyniki.A jeśli chcesz skorzystać z indywidualnego procesu rozwojowego, jakim jest coaching, nie czekaj i zapisz się na proces z Jackiem :)☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl#Przywództwo #Liderstwo #ZdrowiePsychiczne #Autentyczność #RozwójLidera #PsychologiaWBiznesie #SelfCare ... See MoreSee Less
View on Facebook
,,Przemoc wobec dzieci to nie tylko uderzenie dłonią czy pociągnięcie za ucho. Współczesna psychologia, jasno wskazuje: również krzyk, zastraszanie, zawstydzanie, ironia czy emocjonalne ignorowanie to formy przemocy.''O przemocy wobec dzieci z perspektywy psychoterapii Gestalt pisze terapeutka Karolina Arczewska. Zachęcamy do przeczytania.Link do artykułu w komentarzach. ⬇️Jeśli chciałbyś/chciałabyś skorzystać z konsultacji rodzicielskiej, zachęcamy do umówienia wizyty z naszymi specjalistami.Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem w dni robocze w godzinach 12:00 - 17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
,,Jako Asystentka Zdrowienia, chciałabym przekazywać moim klientom, że mają prawo do spokoju i swoich własnych zwykłych żyć.'' 😌🌷O spokoju i odnajdywaniu szczęścia w zwykłym codziennym życiu pisze w nowym artykule Iza Krajecka - Asystentka Zdrowienia. Zachęcamy do przeczytania! Link do artykułu w komentarzach☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa