Badanie logopedyczne – co należy wiedzieć przed pierwszą wizytą u logopedy

25 września 2018 0
ashton-bingham-113943-unsplash-1200x801.jpg

Zanim rozpoczniemy regularną terapię logopedyczną, logopeda musi postawić diagnozę oraz opracować plan działania. Jak wygląda badanie u logopedy? Co należy zabrać ze sobą na pierwszą wizytę?

Po raz pierwszy z dzieckiem u logopedy

Punkt 1 – WYWIAD Z RODZICAMI

Przede wszystkim zabieramy ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Podczas pierwszej wizyty logopeda będzie z pewnością pytał o przebieg ciąży oraz porodu, a następnie o rozwój dziecka. Najczęściej „kłopotliwymi” pytaniami dla rodziców są pytania dotyczące gaworzenia, głużenia, pierwszego wyrazu, zdania itp. Książeczka zdrowia dziecka przyda się ze względu na wszelkie informacje takie jak choćby: waga dziecka, punkty Apgar, wszelkie komplikacje itp.

Punkt 2 – OCENA DŹWIĘKÓW MOWY

Kolejny etap to badanie dziecka kwestionariuszem badania mowy. W tej części logopeda uzyska informacje jakie głoski dziecko wymawia poprawnie, a które są zaburzone. Zazwyczaj część ta jest bardzo przyjemna dla dzieci, bowiem polega ona nazywaniu obrazków, rozmowie z logopedą, tworzeniu historyjek związanych z obrazkami.

Punkt 3 – OCENA NARZĄDÓW MOWY

W tej części logopeda podda ocenie narządy artykulacyjne – oceni sprawność języka i warg, zobaczy podniebienie, wędzidełko oraz zgryz.

Punkt 4 – SŁUCH FONEMATYCZNY

Co to takiego? Definicji jest mnóstwo, ale najprościej rzecz ujmując to słuch, dzięki którym rozróżniamy głoski. Słuch ten jest niezwykle ważną składową w procesie kształtowania się mowy. Jego zaburzenie może powodować opóźniony rozwój mowy, dysleksję, wymowę bezdźwięczną i wiele innych. Test słuchu fonematycznego polega najczęściej na ustaleniu, czy dziecko rozróżnia dźwięki, np. w wyrazach kura-góra, Tomek-domek itp.

Logopeda może skierować dziecko na dodatkowe badania, np. u laryngologa, neurologa lub innego specjalisty, który pozwoli ustalić dokładną diagnozę.

Po ukończeniu badania logopedycznego, zostaje postawiona diagnoza. Logopeda przekazuje rodzicom niezbędną wiedzę o danej wadzie lub zaburzeniu oraz ustala plan terapii. Pamiętajmy, że na sukces i powodzenie terapii logopedycznej wpływa systematyczna praca oraz stały kontakt z logopedą!


Skomentuj

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2020 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa